En uygun ihtiyaç kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!
1.320.000 mutlu hesapkurdu gibi siz de aradığınız krediye anında ulaşın!
 

İpotekli ihtiyaç Kredisi

İpotek Teminatlı İhtiyaç Kredisi ya da Bireysel Finansman Kredisi (BFK) nedir?

İhtiyaç kredilerinde kullanabileceğiniz maksimum kredi tutarı bankaya, ihtiyacınıza ve hatta maaşınıza göre farklılık gösterebiliyor. İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi yüksek miktarlı ve ihtiyaç kredilerine göre daha uzun vadeli kredi kullanmak isteyen müşteriler için daha uygun bir alternatif oluşturuyor.

Eğer eviniz varsa ve kredi için bunu ipotek ettirmekten çekinmiyorsanız ihtiyaç kredisine göre çok daha avantajlı şartlarla borçlanabilirsiniz.

İpotekli İhtiyaç Kredisi Avantajları


1. Daha düşük faiz oranı

Standart kredi İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Teminatsız olması sebebiyle daha yüksek faizlidir. Banka verdiği borç karşılığında herhangi bir teminat almaz, sadece müşterinin ödeme kapasitesini (gelir durumu, kredi skoru, meslek vs. gibi kriterlere bakarak) değerlendirir. Bu sebeple banka için riski daha yüksektir. Banka bu riski faiz oranına yansıtır. İpotek teminatlı kredide ise müşteri tarafından teminat olarak sunulan konuta ipotek koyulur. Müşterinin ödeme kapasitesine ek olarak teminatın getirdiği güvence sayesinde banka açısından daha az risklidir ve dolayısıyla faiz oranı daha azdır. Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.500 TL’ye varan faiz kazancı sağlanabilir.

2. Daha düşük vergi ödemesi

Standart kredi İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
İhtiyaç kredilerini kullanırken toplam faiz tutarının %15’i kadar KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) ve %5’i kadar da BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) kesintilerini ödersiniz. Eğer ipotek göstereceğiniz ev kendinize ait ise BSMV’den muaf olursunuz (KKDF’de muafiyet yok). Örnek olarak 30.000 TL tutarında ve 5 yıl vadeli bir kredide 1.000 TL’ye varan vergi muafiyeti sağlanabilir.

3. Daha yüksek tutarda borçlanma fırsatı

Standart kredi İpotek teminatlı ihtiyaç kredisi
Çoğu banka alabileceğiniz kredi tutarını 20.000 – 30.000 TL seviyelerinde sınırlar. Bunun sebebi ise teminatsız olan bu kredi türünü daha riskli görmeleridir. Özellikle yüksek tutarlı kredilerde bankaların tahsis birimleri krediyi ne için kullanacağınızı sorgulamak ister. İpotekli ihtiyaç kredisi sayesinde ipotek gösterebileceğiniz kendi adınıza ya da bir aile bireyi adına tapulu konutun değerinin %50’sine kadar ihtiyaç kredisi çekmeniz mümkün. Mesela evinizin değeri 300.000TL ise 150.000TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz.

Öte yandan, ipotek teminatlı ihtiyaç kredisinde teminat olarak gösterilen konut için ekspertiz ve benzeri masraflar doğacağından ancak daha yüksek tutarlı veya uzun vadeli kredilerde avantajlı olmaktadır.

Peki, hangi durumlarda ipotekli ihtiyaç kredisinden faydalanmalı?

  • Borçlarınızı tek bir yerde birleştirip faiz oranını düşürmek istediğinizde. Birçok bankada birikmiş kredi ya da kredi kartı borçlarınız varsa bir konut ipotek göstererek onları tek bir kredi altında toplamanız hem borcunuzu daha uzun vadede ödemenizi hem de daha uygun faiz oranlarından faydalanmanızı sağlayacaktır.
  • Konut kredisi için gerekli peşinatı bulamadığınızda. Mevcut bir eviniz var, ikincisini de almak istiyorsunuz ancak konut kredilerindeki “evin değerinin %75’i” sınırına takıldınız. Bu durumda alacağınız evin %75’i için konut kredisi kullanırken, kalan %25’lik kısım için evinizi ipotek göstererek ipotekli ihtiyaç kredisine başvurabilirsiniz.
  • Yüksek tutarda kredi ihtiyacınız olduğunda. Para ihtiyacınız standart bir ihtiyaç kredisinin karşılayabileceğinden daha fazla ise ipotekli ihtiyaç kredisinden yararlanabilirsiniz. Pek çok ev sahibi acil ve yüksek tutarlı nakit ihtiyacı doğduğunda evini satarak bu ihtiyacını gidermeye çalışır. İpotekli ihtiyaç kredisi ile evinizi satmak zorunda kalmadan eğer sizin için yeterliyse evinizin değerinin %50’si kadar krediden yararlanabilirsiniz. İşlerinizi düzeltip borcu geri ödediğinizde eviniz kendi mülkiyetinizde kalmış olur.
  • İhtiyaç kredinizi daha uzun vadede, daha düşük taksitlerle ödemek istediğinizde. Standart ihtiyaç kredilerinde bankalar kredinizi maksimum 60 ay olacak şekilde vadelendiriyor. İpotek teminatlı kredide ise vade süresi 60 aydan başlıyor ve bankaya göre 120 aya kadar çıkabiliyor. Böylece uzun vadede daha düşük taksitli kredi kullanabilirsiniz, bütçenizi rahatlatabilirsiniz.
  • Konut kredisi ödemelerinizde zorlanıp ödeme aksatmak zorunda kaldığınızda. Daha önce kullanmış olduğunuz konut kredisinin taksitlerinin bitmesine birkaç yıl kaldıysa ve taksit ödemelerinde aksatmalara başladıysanız borcunuzun refinansmanı için ipotek teminatlı ihtiyaç kredisinden faydalanabilirsiniz. Taksit ödemelerindeki gecikmeler veya aksatmalar kredi skorunuzu olumsuz şekilde etkilemeye başlar, bu sebeple bankalar mevcut kredinizin transferine olumlu bakmayabilir. Ancak evinizi ipotek göstererek kullanacağınız krediyle hem konut kredinizi kapar hem de borcunuzu daha uzun sürede daha düşük taksitlerle ödeme fırsatı bulursunuz.
Copyright 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.
Geri Bildirim Bize Ulaşın