En uygun ihtiyaç kredisi için bankaları karşılaştırın, kazançlı çıkın!
1.320.000 mutlu hesapkurdu gibi siz de aradığınız krediye anında ulaşın!
 

KREDİ REHBERİ

Bireysel ihtiyaç kredisi nedir?

Bireysel ihtiyaç kredisi bankaların müşterilerine her türlü ihtiyacı için (ticari amaçlı yatırımlar dışında) sunduğu kredi türüdür. Bankalar ihtiyaç kredisi ürünlerini müşterilerin krediyi kullanmak istediği alanlara (evlilik kredisi, eğitim kredisi, arsa kredisi vb.) ve müşterinin meslek grubuna göre (emeklilere özel ihtiyaç kredisi, maaş ve kamu çalışanlarına özel kredi vb.) isimlendiriyor; ancak, tüm bu kredi türleri aslında standart ihtiyaç kredisinin farklı vadelerde verilmesinden ve ödeme planlarının farklılaştırılmasından ibaret.

Bankaların ihtiyaç kredilerinde sundukları faiz oranları ürünün özelliğine göre değişebiliyor; ihtiyaç kredilerinde uygulanan maksimum vade genelde 60 aydır ancak bazı bankalar farklı ürünlerinde 120 aylık vadeler sunabiliyor.

İhtiyaç kredilerinde konut kredisinden farklı olarak BSMV (Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisi) ve KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) kesintileri uygulanır. BSMV’nin oranı kredi faiz oranının %5’i, KKDF ise kredi faiz oranının %15’i kadardır. Bu kesintilerin yanında bankalar yapılan işlemlerin karşılığında dosya ücreti de alırlar.

Bankalar, kredi kullanacak olan müşterinin KKB (Kredi Kayıt Bürosu) skorunu mutlaka göz önünde bulunduruyorlar.

KKB/Kredi skoru nedir?

Kredi skoru, bir kişinin kredi geçmişine ve çeşitli risk faktörlerine bakılarak oluşturulan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemi bankaların kredi başvurunuzda ilk olarak kontrol ettiği ve kredinin değerlendirilmesi açısından en önemli kriterdir.

Kredi skorunuzu yükseltmek için başlıca yapmanız gereken ise mevcut ödemelerinizi düzenli ve zamanında yapmak.

Kredi skorunuz düşük olsa dahi bazı bankaların bu konuda esnek davrandığını unutmamak ve uygun bankaya başvurmak kredi kullanma olasılığınızı yükseltiyor.

Bireysel ihtiyaç kredisi başvurusu için gerekli evraklar

İhtiyacınıza uygun kredi ürününe başvururken zarar etmemek için çok sayıda bankayı karşılaştırmak ve doğru teklifle ilerlemek önemli. ihtiyackredisi.com.tr olarak birden çok bankayla çalışarak en uygun krediyi seçmenizi sağlamayı, hızlı ve güvenli bir şekilde kredi onayınızın işleme koyulmasını ve kredi kullanım sürecinizin takibini gerçekleştirmeyi amaçlıyoruz.

İhtiyacınıza en uygun krediyi bulduktan sonra banka tarafında kredilendirme sürecini başlatmak için gereken evrakları sizin için aşağıda sıraladık:

 • Kredi kullanacak kişiye ait nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Kredi kullanacak kişinin gelir belgesi fotokopisi
  1. Kişi ücretli çalışan ise son maaş bordrosunun fotokopisi veya şirket yetkililerinin imza sirkülerinin yer aldığı maaş belgesi
  2. Serbest meslek sahibi ise vergi levhasının fotokopisi
  3. Emekli ise maaş cüzdanının fotokopisi
  4. Kişinin kendine ait kira geliri varsa tapu ve kira kontratı fotokopisi
 • 3 ay içerisinde alınmış ikametgâh belgesi veya elektrik, su, doğalgaz, telefon gibi abonelik gerektiren bir hizmete ait işlem tarihinden önceki 3 ay içinde ve kredi kullanacak kişinin adına düzenlenmiş bir fatura aslı

Ancak bilmeniz gerekir ki her bankanın süreci ve istediği evraklar arasında farklılıklar olabiliyor. Bazı bankalar sadece nüfus cüzdanı fotokopisi ile süreci başlatabilirken bazı bankalar yukarıdakilere ek başka evraklar isteyebiliyor. Kredi başvurunuzu ihtiyackredisi.com.tr üzerinden yaptığınız takdirde sizi doğru şekilde yönlendirip kredinizin en kısa zamanda çıkmasını sağlayabiliriz.
Copyright 2016 - Tüm Hakları Saklıdır.
Geri Bildirim Bize Ulaşın