Bankada Nasıl Hesap Açabilirim?

Hesap açmak istediğiniz bankaya giderek sadece nüfus cüzdanınız ile hesap açılış işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı işlemi yeni işe gireceğiniz kurumla anlaşmalı banka açtıracağınız maaş hesabı için de geçerlidir. Bireysel hesap açılışınızı, tercih ettiğiniz bankanın internet sayfası üzerinden de yapabilirsiniz. Hesap açılışından sonra adresinize debit kartınız gönderilecektir. Bu kartı, içine ATM vasıtasıyla para yükleyerek günlük alışverişlerinizde peşin alımlarınız için kullanabilirsiniz.

Bireysel Müşteri Sözleşmesi

Bankada hesap açılış işlemi sırasında kişisel bilgileriniz ve bankacılık ürünlerine ait bilgilendirmenin yer aldığı bu sözleşmede aynı zamanda iki tarafın (banka ve siz) hakları ve yükümlülükleri, ücret ve komisyon bilgileri yer almaktadır. Bu sözleşmenin hepsini okumanızı tavsiye ederiz. Zira birçok kişi sözleşmedeki maddeleri dikkatli bir şekilde okumadığı veya müşteri temsilcinin bilgilendirme yapmaması nedeniyle eksik bilgi sahibidir.

Sözleşmenin imzalanmasından sonra bankada vadesiz hesap açılışınız yapılmış olup tarafınıza ait bir adet hesap cüzdanı size verilecektir. Bankadan vadesiz hesap ile birlikte vadeli hesap da açabilirsiniz.

Vadeli Hesap

Belirli bir süre için para biriktirmek istediğiniz zaman, farklı alt türlerden oluşan ve belirli bir faiz oranıyla size getiri sağlayan hesap türüdür. Her bankanın farklı alt konulara ayrılan (altın, döviz vb.) vadeli hesap türleri ve bu hesaplar için minimum giriş tutarları ile uygulanan faiz oranları farklılık göstermektedir. Size en uygun vadeli hesap türü ve faiz oranı için bankaları inceleyebilirsiniz.

Hesap İşletim Ücreti

Bankada hesabınız bulunuyorsa yıllık belirli sürelerde hesap işletim ücreti kesintisi yapılmaktadır. Eğer hesabınızda hiç mevduat bulunmuyorsa herhangi bir kesinti uygulanmamış olur, fakat mevduat yatırdığınız anda direkt olarak ücret yansımış olacaktır. Bu ücret üç ayda ya da altı ayda bir olmak üzere hesaptan tahsil edilir. Her bankanın tahsil ettiği miktar değişmektedir. Bazı bankalar ise hiç hesap işletim ücreti almamaktadır.

Eğer bankadan maaş hesabı açtıysanız çalıştığınız kurum ile banka arasında anlaşma olduğu için hesap işletim ücreti alınmamaktadır. İşten ayrılmanız durumunda hesabınız aktif olarak devam edecektir ancak hesap işletim ücreti tahsil edilmeye başlayacaktır. Aktif olarak kullanmadığınız hesabınız bulunuyorsa bunları kapatmanızda yarar vardır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir