Çekilen Kredi İptal Edilir mi?

Konut, ihtiyaç veya taşıt kredilerinden neredeyse en az birine hayatımızın bir döneminde ihtiyaç duyuyoruz. Fakat bazen hızlı düşünüp, aniden başvurduğumuz kredilerden krediyi iptal etmek isteyebiliyoruz.

Bankalar tarafından verilen bireysel kredileri iptal etmenin iki farklı yöntemi bulunmaktadır. İlk yöntemde, krediye ihtiyacınız kalmadığını sözleşmeyi imzalamadan önce fark ederseniz, bankaya bu durumu beyan ederek, kredinizi anında iptal edebilirsiniz. Bu yöntem masrafsız ve zahmetsizdir, çünkü dosyanız resmen işleme konulmamış ve bankaya herhangi bir başlık altında masraf ödememiş olacaksınız.

İkinci yöntemde ise sözleşmeyi imzaladıktan sonra eğer krediyi iptal etmeye karar verirseniz, yasal olarak 14 gün içinde sebep göstermeksizin cayma hakkına sahipsiniz. Bu 14 günlük süreç, sözleşmede yazılan tarihten itibaren başlamış olsa da sözleşmenin bize teslim edildiği tarih üzerine sayılır.

Kredi İptalinde Hangi Koşullarda Ceza Öderiz?

Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğince, 14 gün içinde tüketici olarak krediyi kapatma hakkına sahipsiniz. Fakat bu süreçte çekilen kredi kullanıldıysa, dönem içinde işleyen faiz de ödenmelidir. Ayrıca kullanılan miktarı da 30 gün içinde kredinin çekildiği bankaya geri ödeme zorunluluğu bulunmaktadır. 30 günlük süreçte hiçbir ödeme gerçekleşemezse, banka kredi sahibini krediden caymamış olarak değerlendirecektir.

3.kişilere fatura karşılığı ödenen bedeller mevcut ise bu tutarlar iptal edilemez ve ödemenin bizzat gerçekleştirilmesi gerekir. Fakat kendi içinde alınan masrafların hepsi iptal edilir ve tarafımıza satışı yapılan sigorta vs ürünler de cayma hakkı bildirildikten sonra iptal işlemi gerçekleşir. Bununla beraber satılan sigorta ürünlerinin kredi tutarından fazla kredi vadesinden uzun olmaması gerekmektedir.

Kredi Erken Ödenirse Faiz İndirimi Uygulanır mı?

Bankacılık sistemine göre mevcut ödeme planına bağlı krediyi erken kapatmak isterseniz, bankanıza sadece o güne kadar işleyen faiz oranını ödemek durumundasınız. Bankalar bu faiz ödemesi dışında farklı herhangi bir faiz bedeli talep edemez. 22.05.2015 Resmi Gazete’ de yayınlanan ve Gümrük Ticaret Bakanlığı’nın takibinde olan Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliğinde de yayınlandığı üzere iki taksit arasında kredi borcunun kapatıldığı takdirde aradaki gün farkı kadar faiz tahsilâtı yapılarak işlemin tamamlanması gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir