Devlet Destekli İş Kurma Kredisi

Kendi işini kurmak, iş yeri satın almak veya yeni iş yeri açmak isteyenler için (Dükkan, manav, market, şarküteri, bayan giyim mağazası, aktar, atölye, kafe, ayakkabıcı, internet kafe, playstation salonu, pastane, fatura ödeme noktası vb.) iş yeri açmak isteyenler için devlet iş kurma kredisi vermektedir.

Fakat bununla beraber yeni bir iş yeri açma girişiminde bulunacak kişilerde ellerinde bir miktar sermayeleri bulunması gerekmektedir. Sermayenin bulunmadığı zamanlarda finansal destek almaya ihtiyaç duyarız. KOSGEB yeni iş yeri açanlara 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir.

KOSGEB İş yeri Açma Kredisi Nasıl Alınır?

KOSGEB iş yeri açma kredisi için almanız gereken bazı eğitimler ve bu eğitimlerin sonunda iş yeri açma kredisi başvurusu yapabilmeniz için sertifika almanız gerekmektedir. Buna göre devlet destekli 150 bin lira iş yeri açma kredisi almak için 32 saatlik eğitime katılmalı ve bu eğitim sonunda düzenlenen sertifika ile KOSGEB kredi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda, girişimcilere özel olarak verilen hibe ve teşvik kredisinden faydalanabileceksiniz. Türkiye’nin her ilinde bulunan KOSGEB iletişim merkezlerini ziyaret ederek, faizsiz iş kurma ve dükkan açma kredilerini sorgulayabilirsiniz. İş yeri Açma Kredisi Alma Eğitiminden biraz daha bahsedecek olursak,

Kendi iş yerini açacak olan girişimcilerin mutlaka KOSGEB tarafından ücretsiz olarak düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alması gerekmektedir. Uygulama Girişimcilik Eğitimi ülkemizin bütün il ve İlçelerinden belli aralıklarda düzenlenmektedir.

Bunun yanı sıra var olan iş yerinizi devlet destekli kredi imkanları ile büyütebilirsiniz. KOSGEB sadece yeni İşyeri Kurma Kredisi vermek ile kalmayıp, KOBİ’ler içinde iş yerlerini büyütme imkanı sağlamaktadır.

Gerekli evraklar

Bankalar henüz açılmamış bir iş yeri için iş yeri açma kredisi vermezler. Bu kapsamda iş yerinin açılış işlemlerinin yapılmış olması, açılış ruhsatının alınması durumunda tüzel kişilik kazanabilir ve KOBİ kredilerine başvuruda bulunulabilir.

KOSGEB Girişimci Destekleri

KOSGEB 2016 eylül ayında yayınladığı habere göre, Türkiye genelinde üretim sektöründe hizmet veren iş yeri ve dükkan sahiplerine acil kredi desteği ve faizsiz kredi sağlıyor. KOSGEB bu kez limitleri yüksek tutmuş ve toplamda 1.500.000 TL. civarında üst limit ile esnafların yüzünü güldürüyor.

“Faizsiz İş yeri Açma Kredisi”nin 300.000 TL’lik kısmı KOSGEB bütçesinden karşılanacak. Program dahilinde 36 ay vadeli olarak iş yeri açma kredisi alınabiliyor.

Bankalar 1.500.000 TL.’ye kadar KOSGEB destekli 0 faizli iş yeri açma kredisi veriyor. Bununla birlikte ülke genelinde yaşanan olaylardan etkilenen esnafa da, yine KOSGEB 100.000 TL’ ye kadar faizsiz kredi veriyor.

Bu krediden faydalanmak isteyenler aşağıdaki banka şubelerine başvurabilirler;

  • Şekerbank,
  • Vakıfbank,
  • Akbank,
  • Türkiye Finans Katılım Bankası,
  • Denizbank,
  • Halkbank,
  • Garanti bankası,

KOSGEB fırsatları bununla da bitmiyor. Bu fırsatlar;

  • İlk 12 ay faiz alınmıyor.
  • Geri kalan tutarlar ise 3 ayda bir eşit taksitler halinde toplamda 36 ay vadeli olarak ödenebiliyor.
  • 100 bin lira faizsiz iş yeri açma kredisi kullanabiliyorsunuz ve bu krediyi 1 yıl sonra ödemeye başlıyorsunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir