Esnafa Kredi

Vergi levhası bulunan her esnafa bankalar tarafından kredi verilmektedir. Bu kredilerin miktarları bankalardan bankalara değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda faiz ve vade oranları da her banka tarafından farklı şekilde ayarlanmıştır.

Esnaf Kredisi Nedir?

KOBİ kredileri olarak da adlandırılan esnaf kredileri, esnafların daha iyi şartlarda çalışması ve kolay ödeme yapabilecekleri bir kredi türüdür. Esnaf kredilerinde alt limit ve üst limit her banka için farklılık gösterebilmektedir. Aynı şekilde vade ve faiz oranlarıda farklıdır. KOBİ kredisi alabilmek için, kişilerin KOBİ statüsüne erişmiş kişiler olması gerekir. KOBİ kredisi ile esnaflar yeni iş yerleri açabilir, var olan işletmelerini geliştirebilir ve büyütebilir. KOBİ statüsünde olmayan ve kredi çekmek isteyen kişilere kredi çıkmamaktadır.

Esnaf Kredisi Başvuru Belgeleri Nelerdir?

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İmza sürküleri,
 • İlgili odaya kayıt belgeleri,
 • Vergi levhası,
 • Bilanço ve gelir tablosu,
 • SGK bildirgeleri,
 • Mal varlığı dökümü gibi belgeler bankalar tarafından istenmektedir.

Esnaf Kredisi Kimlere Çıkar?

 • KOBİ statüsünde olanlara,
 • Sicili temiz ve kredi notu yüksek olanlara,
 • Ödenmemiş kredi kartı borcu gibi problemleri olmayanlara,
 • Yasal işlemlere maruz kalmayanlara,
 • Vergi borcu olmayanlara,

Esnaf Kredisinde Verilen Üst Limit

Her bankanın farklı oranlarda ve rakamlarda belirlediği üst limit bulunmaktadır. Genel olarak piyasadaki bankaların rakamları göz önüne alındığında, üst limitin 250 bin TL’ye kadar eriştiği görülebilmektedir. Sicil kaydı ve kredi notu çok iyi olan müşteriler için bu rakam daha da yüksek miktarlara ulaşabilmektedir.

Esnaf Kredisinde İpotek Kullanılabilir mi?

Bankadan bankaya değişen bir talep olan ipotek, bir bakıma krediler için ek masraf demektir. Fakat ipotek talebiyle gelen bir müşterinin esnaf kredisi alabilmesi daha da kolaylaşır. Kredi karşılığında bir mülk göstermek kredinin daha hızlı ve daha yüksek miktarda çıkmasına yardımcı olmaktadır. Kişilerin gelir durumlarına ve kredi notlarına göre bankalar müşterilerinden ipotek talebinde bulunabilmektedir. Yalnız her banka ipotek ihtiyacına gereksinim duymayabilir.

Esnaf Kredisi Başvurduktan Ne Kadar Sonra Çıkar?

Bankaların değerlendirme süreçleri farklılık gösterse de genel olarak bu süreç, 1 haftayı bulabilmektedir. Bankaların kişileri araştırması ya da eğer istenmişse ipotek için gerekli ayrıntıları devreye sokması zaman alabilmektedir. Çok kısa zamanda da çıkan esnaf kredileri bulunmaktadır. Bunlar tamamen kişilerin kredi notlarının yüksek olması ile doğru orantılıdır.

Esnaf Kredisini Hangi Bankalar Verir?

Günümüzde her bankanın esnaf kredisi adı altında bir kredi ürünü bulunmaktadır. Farklı şartlar ve farklı süreçler yine bankadan bankaya göre değişmektedir.

Esnaf Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Her kredi ürünü gibi esnaf kredisi için de geri ödeme planına sadık kalmak ve ödemeleri zamanında yapmak oldukça önemlidir. Yüksek miktarlarda kredi çeken kişiler başta olmak üzere ödemeleri zamanında ve doğru miktarlarda yapmayan kişiler için direkt olarak yasal süreç başlatılabilir. Bankalar bu süreçleri kendi politikalarına göre şekillendirebilir. Bankalar geri ödemede sıkıntı yaşayan kişiler için yapılandırma programlarını önerebildiği gibi kalan kredi tutarının tamamının geri ödenmesi de talep edebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir