Evlilik Kredisini Nasıl Kullanabilirim?

Evlilik Kredisini Nasıl Kullanabilirim?

Evlilik hazırlığı yapanlar ve nakit sıkıntısı bulunan çiftler için devlet destekli bazı krediler vardır. Bu kredilerin başında “evlilik kredisi” gelir. Evlilik kredileri, diğer ihtiyaç kredilerine oranla daha avantajlı ve alması kolay kredilerden biridir. Bu nedenle, evlilik hazırlığı içerisinde olanların bu krediyi kullanarak daha az faiz ve daha çok vade oranları ile kolay bir şekilde kredi kullanabilmeleri mümkündür.

Evlilik Kredisi Nedir?

Bazı şartlara bağlı kalınarak, evlilik hazırlığı içerisinde olan çiftlere sunulan uygun faiz oranlarına sahip bir kredi türüdür. Bazı bankaların ilk yıl geri ödemesiz şekilde sundukları evlilik kredilerinde, en fazla 48 aylık vade imkanları bulunuyor. Bunun yanı sıra, en fazla 10 bin TL tutarında nakit, evlilik kredisi adı altında kullandırılabiliyor. Ayrıca, eğer evlenen çiftler ilk yıl çocuk sahibi olursa çektikleri evlilik kredisinin ödemesini bi yıl daha erteleyebiliyorlar.

Evlilik Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Evlenecek kişiler 18-24 yaş aralığında olmalıdır.
  • Kişilerin sicilleri temiz olmalı, ağır bir suç işlememiş olmalıdırlar.
  • Kişilerin maddi yetersizliklerini anlatacak bir kurulun bulunması gerekmektedir.
  • Evlecek kişiler daha önce evlenmemiş olmalıdır.
  • Kredi tutarı genel olarak kişinin gelirine bağlı olarak değişmektedir. Devlet destekli kredilerde üst limit 10 bin TL’dir.
  • Evlenecek çift ayrı ayrı kredi çekebilir ve birbirine kefil olabilmektedir.

Ödeme planları, diğer kredilere oranla daha esnektir. Geri ödeme planı oluşturulurken ilk 3 ay erteleme gibi imkanlar da müşterilere tanınmaktadır.

Bu şartları sağlayan kişiler “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı” tarafından sunulmuş Devlet Destekli Evlilik Kredisi paketini kullanabilir. Bu pakette temel olarak hazırlanmış 2 madde bulunmaktadır. İlki; çekilebilecek kredi tutarının en fazla 10 bin TL olarak sınırlandırılması, diğeri ise; ilk yıl ödeme zorunluluğunun bulunmamasıdır. Bunun dışında bu kredi için belirlenen en uzun vade sayısı 48’dir. Evlilik tarihinden itibaren ilk bir yıl içerisinde çocuk sahibi olunması durumunda da ödeme planı tekrar bir yıl ertelenebilmektedir.

Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Evlilik kredisi için başvuruda bulunmak isteyen çiftler, bankaların internet sitelerinden gerekli formları doldurabilir. Bunun yanı sıra şubeye giderek bizzat başvuruda da bulunabilir.

Evlilik Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bir krediye başvurmadan önce kişiler bütçelerini bilmeli ve ödeme yapabilecekleri miktarı belirlemelidir. Evlilik kredisinde, bazı bankalar bu ürünü faizsiz şekilde sunarken, bazı bankaların faizli ve daha uzun vadeli ödeme planı seçenekleri bulunabilmektedir.

Evlilik Kredisine Taraflar Farklı Başvurularda Bulunabilir mi?

Evlilik kredisinde önemli olan gelirdir ve bankalar kişilerin gelirlerine, adli sicillerine göre kredi miktarları belirlemektedir. Bu nedenle taraflar evlilik kredisinde farklı başvurularda bulunabilmektedir. Kefil istenen başvurularda da birbirlerine kefil olunabilir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Öncelikle evlilik kredisini yüksek oranda kullandıran banka “Albaraka Türk Düğün Finansmanı”dır. En yüksek limit olarak 250.000 TL belirlemiştir ve 48 ay vade imkanı sunmaktadır. En çok tercih edilen evlilik kredisi ürünü için bu banka ilk sırada yer almaktadır. Sonrasında ING Bank, Kuveyt Türk, Yapı Kredi ve Türkiye Finans Evlilik Finansmanı listede yerini almaktadır. Bu bankaların evlilik kredisi için verdiği en yüksek miktar 100 bin TL olup, yine en uzun vade sayısı olarak 48 ay belirlenmiştir.

Gelir Durumu ve Kredi Notu Evlilik Kredisini Etkiler mi?

Her kredi başvurusu için kişilerin gelir durumu, sicil kaydı ve kredi notu önemlidir. Bankalar kredi verecekleri kişilere güvenmek istedikleri için bu güveni sadece bu yollarla sağlamak mümkündür. Kredi notu düşük, sicil kaydı bulunan ve geliri belirsiz insanlara bankalardan kredi çıkmamaktadır. Kredi notu yüksek olan kişiler her zaman daha şanslıdır ve daha yüksek miktarlarda kredileri çekebilmektedir. Evlilik kredisi için de tarafların gelir durumları, kredi notları ve sicil kayıtları önemlidir.

Evlilik Kredisi Geri Ödeme Planına Uyulmazsa Ne Olur?

Çoğu banka evlilik kredisi için ilk yıl geri ödeme planı oluşturmaz. Bazı bankalar için geri ödeme planını erteleme süresi 3 aydır. Bazı bankalarda, evlenen çiftin ilk yıl çocuk sahibi olması halinde geri ödeme planları bir yıl daha ertelenebilir. Eğer evlilik kredisi kullanan çift geri ödeme planına uymazsa ve ödemeleri aksatırsa bankalar bazı planlarını uygulayabilir. Bu süreçte kredi kullanan kişinin kredi notu düşmeye başlar. Çekilen kredinin ödeme günü geçmesi nedeniyle taksitlere faiz eklenmeye başlar. Uzun aylar boyunca geri ödeme yapılamaması durumunda avukat devreye girebilir ve kredi sahiplerinin evlerine haciz dahi gelebilir. Bu nedenle her zaman bankalar ile iletişim halinde olmak ve gerekirse yapılandırmaya girmek daha doğru olacaktır. Geri ödeme yapılmadığı takdirde kişiler suç işlemiş sayılmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir