Gazi ve Şehit Yakınlarına Kredi

Bankalar tarafından oluşturulan yasa tasarıları ile birlikte gazi ve şehit yakınlarına verilen krediler faizsiz olarak geri ödemeli alınmaktadır. Bu kredilerin bir diğer önemli özelliği ise devlet desteği ile verilmesidir. Her ne kadar devlet destekli olarak verilse de bankalar gazi ve şehit yakınlarının kredi notlarına bakılmaktadır. Kredi başvuruları devlet bankalarına yapıldığı takdirde, kişilerin gelir durumları kredinin olumlu sonuçlanabilmesi için önemlidir. Hem devlet bankaları hem özel bankalar gelir durumu ile birlikte muhakkak kredi notu araştırması da yapmaktadır.

Gazi ve Şehit Yakınlarına Verilen Kredinin Başvuru Koşulları

Şehit yakınlarının şehit yakını olduğunu gösteren belge, gaziler için gazi olduğunu gösteren belge ile karar verilen banka şubesine başvuruda bulunulabilir. Her banka farklı belgeler talep edebileceğinden, özellikle gelir belgeleri, nüfus cüzdanı fotokopisi gibi hazır edilmesi gereken belgeler ile başvuruda bulunmak daha sağlıklı olacaktır.

Bu kredi ülkemizde en çok Halkbank tarafından verilmekte olup, kredinin adı “Vefa Kredisi” şeklinde anılmaktadır.

Vefa kredisi ile Halkbank, başvuruda bulunan kişilere çeşitli alternatifler de sunabilmektedir. Örneğin; Vefa İhtiyaç Kredisi ve Vefa Konut Kredisi gibi diğer ihtiyaç kredilerine oranla daha az faiz ve daha uygun ödeme koşulları içeren kredi ürünler Halkbank’da mevcuttur.

Gazi ve Şehit Yakınlarına Verilen Kredinin Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

Diğer bankacılık ürünlerine oranla daha uzun sürede sonuçlanan bu krediler için ortalama süre 3 haftayı bulmaktadır. Kişilerin gelir durumları ve kredi notları ile doğrudan ilgili olan bu sürecin kısalması için daha yüksek gelir ve yüksek kredi notlarının olması gerekmektedir.

Gazi ve Şehit Yakınlarına Verilen Krediler için Bankaların Özel Fırsatları Var mıdır?

Bu kredi türü için daha çok Halkbank tercih edilmektedir. Kredi başvurusunda bulunan kişilere farklı bankacılık ürünlerini de sunabilmektedir. Kişilerin ihtiyaçlarına göre şekillenebilen kredi ürününde konut ve ihtiyaç kredisi bulunmaktadır.

Faizsiz olarak verilebilen bu kredilerde amaç daha uygun koşullara nakit para akışını sağlamaktadır. Gazi ve şehit yakınlarının daha uzun vadeler ve daha düşük ödeme koşulları ile konut sahibi olması da bu şekilde sağlanabilmektedir. TOKİ konutlarında gaziler için ayrılmış bölgelerde çok uygun miktarlarda aylık ödemesi bulunan konut kredisi bulunmaktadır.

Gazi ve Şehit Yakınlarına Verilen Kredi Nasıl Hesaplanır?

Kişilerin bütçelerini ayarlamaları ve buna göre aylık ödeme miktarı belirlemeleri önemlidir. Bu nedenle ilk aşama olarak bütçe belirlemesi yapılmalıdır. Daha sonra farklı bankaların koşul ve avantajları göz önünde bulundurularak en uygun bankanın seçilmesi gerekmektedir. Bu süreçte aceleci davranmamalı ve gerekirse tüm bankaların şubeleri gezilerek bilgi istenmelidir. Daha sonra uygun gelen banka seçilmeli ve vade sayısı belirlenmelidir. Aylık ödeme olarak belirlenen miktar aşılmadan uygun şekilde geri ödeme yapabilmek bu kredi için önemlidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir