Hangi Kredi Kartları Yurt Dışında Kullanılabilir?

Çalışan veya emekli kesimin kısıtlı tatil günlerinde kendini ödüllendirmek istemesi üzerine avantajlı tur fiyatları, önceden uygun fiyatlara yapılmış otel ve uçak rezervasyonları ile yurt dışına yapılan seyahatlerin sayısı giderek artıyor. Yurt dışı tatilinde aklınızı en çok kurcalayan şey ise seyahat öncesi ve sonrası harcamaları nasıl yapacağınız. Türk Lirası’nın döviz kurlarındaki değişken yeri, bazı ülkelerde rahatça dövizle değiştirilememesi, güvenlik sorunları gibi nedenler seyahat severlerin kafasını karıştırıyor.

Yurt dışı tatili yapacak veya iş seyahatine çıkacak kişilerin bir diğer ikilemi de yurt dışı kredi kartı kullanımında ortaya çıkıyor. Yurt dışında kredi kartı kullanımının döviz alıp kullanmaktan daha maliyetli olduğu veya kredi kartı kullanımında güvenlik sorunu yaşanabileceği ise kredi kartı kullanımına karşı yanlış bilinen bazı ön yargılar arasında yer alıyor. Fakat araştırmalarımıza göre yurt dışında kredi kartı kullanımının nakit kullanımına göre çok daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanımının Avantajları

  • Günümüzde kredi kartlarında artan güvenlik önlemleri, yurt dışı alışverişlerinde kredi kartı kullanımını daha güvenli hale getiriyor. Detaylı hesap işlemlerinize, bankanıza ait mobil uygulamadan kolayca ulaşabilir olması,
  • Bankaların kart sahiplerine yurt dışı harcamalarında bazı avantajlı kampanyalar tanımlaması,
  • Yurt dışı seyahatlerinde, özellikle kalabalık turistik şehirlerde korkulu rüya haline gelen hırsızlıklara karşı, yüklü miktarda nakit para taşınması yerine kredi kartı kullanımını cazip kılması,
  • Değişken döviz kurlarında Türk parasının değer kaybetmesi halinde maddi zarara uğramamak,

Yurt dışı Seyahatlerinde Hangi Kredi Kartlarını Kullanabilirim?

Kredi kartları MasterCard ve VisaCard olmak üzere iki ayrı firma üzerinden faaliyet göstermektedir. Ülkemiz bankacılık alt yapısını da oluşturan bu iki şirket yurt dışında neredeyse her ülkede kullanılır durumdadır. Yurt dışı seyahatlerinde sorunsuz alışveriş yapabilmek için her iki firmanın da provizyon ve ödeme sistemi 7 gün 24 saat hizmet veriyor olsa da iki farklı firmanın kredi kartlarını beraber kullanmaktır. Böylece yurt dışında oluşabilecek bağlantı ve teknik aksaklıklar karşısında önleminizi almış olursunuz.

Bazı Issuer bankalar, yurt dışında provizyon problemi yaşatabilmektedir. Örneğin, BKM sistemi ile provizyon almaya çalışan bankalar, Amerika gibi ülkelerde nadir de olsa kullanım problemi yaratabilmektedir.

Yurt Dışında Kredi Kartı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyim?

Yurt dışında kredi kartı kullanmaya karar verdiğinizde öncelikle kredi kartlarınızın yurt dışı kullanımına açık olup olmadığını kontrol etmeli, kapalıysa bankaların müşteri temsilcilerinden yardım alarak açtırmalısınız.

Kötü niyetli mağaza sahiplerinin papağan adı verilen cihazlarla kullanım sırasında kredi kartınızı kopyalaması son yıllarda yaygınlaşan bir tehdit. Bu tehlike karşısında önlem almak için güvenilir, bilindik mağazalardan alışveriş yapmalısınız.

Yurt dışında fiyat etiketleri çoğunlukla nakit ve peşin ödemeler temel alınarak hazırlanır. Alışveriş sonrasında farklı rakamlarla karşılaşmamak için kartlı alışveriş fiyatını öğrendiğinizden emin olmalısınız. Aksi halde işlem iptali yurt dışında imkânsıza yakın olacağından zarara girebilirsiniz.

Bazı yurt dışı otellerinde, kayıt esnasında pasaport gibi kredi kartı da talep edilip, mini bar gibi ekstra harcamaları güvenceye almak amaçlanabiliyor. Ancak kredi kartı işlemlerinizi gözünüz önünde yaptırmalı, kesinlikle otel işletmesine teslim etmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir