İkinci El Taşıt Kredisi

Taşıt kredileri, müşteriler tarafından en çok talep edilen kredi ürünleri arasında yer almaktadır. Taşıt kredileri başvurularında ve devamındaki prosedürlerin çoğu sıfır ve ikinci el araçlar için aynı şekilde devam etmektedir. Yalnız bazı bankalar, ikinci el taşıtlar için kefil ve kasko zorunluluğunu kaldırmıştır. Bunun yanında çoğu banka, ikinci el taşıtların kredilendirilmesi için farklı faiz oranları belirlemiştir.

Taşıt Kredisine Kimler Başvurabilir?

 • 18 yaşını dolduranlar,
 • Düzenli gelire sahip olanlar,
 • Kredi çekecek kişinin üzerinde gözüken ipotek kaydı olmayanlar,
 • Kredi notu yeterli ya da yüksek olanlar,
 • Geliri kredi çekmeye yeterli olanlar taşıt kredisine başvuruda bulunabilir.

Sıfır ve İkinci El Taşıt Kredilerinin Farkları

 1. Öncelikle, sıfır km araçlar için talep edilen kredilerde bankalar; 50 bin TL’nin üstünde bir fiyata sahip olan araçlar için tutarın %70’ini, 50 bin TL’den daha fazla fiyata sahip olan araçlar için de tutarın %50’sini vermektedir. İkinci el taşıtlar için alınacak taşıt kredilerinde ise bazı bankalar peşinat talep edebilir. Bunun dışında, ikinci el taşıt kredisinin verilebilmesi için çoğu bankanın; aracın 8 yaşından büyük olmaması gibi değişebilen şartları bulunabilmektedir.
 2. Sadece gerçek kişilere kredi vermeyi kabul eden bankalar bulunduğu için tüzel kişilik ile kredi başvurusunda bulunacak olanlar başvuru öncesinde araştırma yapmalıdır.
 3. Sıfır km araçlar için taşıt kredisi kullanacak olanlar, kasko yapmak zorunda bırakılırken, 2. El araçlar için taşıt kredisi kullanacak olanların kasko yaptırması her banka tarafından zorunlu tutulmamaktadır.

İkinci El Taşıt Kredisi için Başvuru Belgeleri

 • Nüfus kağıdı,
 • Gelir belgesi,
 • İkametgah belgesi*,
 • Ruhsat fotokopisi,
 • Noter satış sözleşmesi,
 • Araç üzerinde ipotek olmadığı gösteren belge, ikinci el taşıt kredisi başvurularında istenmektedir.

*İkametgah belgesi yerine bazı bankalar, son 3 aya ait elektrik, su, doğal gaz gibi faturaları da talep edebilmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisinin Özellikleri

 1. Her banka için geçerli olmamakla birlikte kasko sigortası yapılır.
 2. Krediyi çeken kişiye hayat sigortası yapılır.
 3. Yasal olarak belirlenen vade sayısı 48’dir. Bu bağlamda kişinin de talebi doğrultusunda uygun bir ödeme planı çıkarılabilir. Bazı bankaların ara ödemeleri bulunmaktadır. Bunun yanı sıra ödeme planları aylık ya da 3 aylık ödemeler şeklinde de yapılabilmektedir.
 4. Çoğu banka teminat olarak araç rehni almaktadır.
 5. İkinci el olarak satın alınacak aracın yaşı en fazla 8 olabilir ve vade sayıları ile bu yaşın orantısı bulunmaktadır. Her bankada geçerli olmamak üzere, 3 ile 36 ay arası vade talebinde bulunan müşterilerin alacağı arabanın yaşı en fazla 5 olmak zorunda iken, 36 ile 48 ay arası vade talebinde bulunan kişilerin alacağı arabanın yaşı en fazla 8 olmak zorundadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir