İş Kurmak İçin Kredi Alabilir Miyim?

Günümüzde gerek kişisel ihtiyaçları karşılamak ve o anki maddi sıkıntıları gidermek gerek bir araç sahibi olmak gibi çeşitli nedenlerden dolayı kredi kullanılmaktadır. Kendi işini kurmak için kredi talebinde bulunmakta bu nedenler arasında yer alıyor. İş hayatının zorlukları, iş bulmada yaşanan sıkıntılar insanları “kendi işinin patronu olmak” düşüncesine itebiliyor. Kendi işini kurma düşüncesi çoğu kişi için oldukça rahatlatıcı bir durum olsa da işin içine maliyet hesabı girdiği zaman durum o kadarda pozitif olmayabiliyor. Çünkü kendi işini kurmanın en önemli etkeni sermayedir. Eğer belli bir miktar sermayeniz varsa, işiniz daha kolay olabilir. Fakat, hiç sermayeniz yoksa bu noktada size sermaye sağlayacak bir yardımcıya ihtiyacınız olacaktır. Bu yardımcı da genellikle “iş yeri açma” adı altında verilen krediler oluyor. İş yeri açmak için devlet kamu ve kuruluşlarından ve bankalardan kullanabileceğiniz kredi seçenekleri aşağıdaki gibidir;

KOSGEB İş Yeri Açma Kredisi

Kendi iş yerinizi açmak istiyorsanız ve sermaye sıkıntısı çekiyorsanız KOSGEB’in yeni girişimcilere destek olmak için verdiği krediye başvurabilirsiniz. KOSGEB’in 50 bin lira hibe, 100 bin lirada faizsiz olarak verdiği toplamda  150 bin TL destekten yararlanmak için “Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi” adı altında verilen kurslara kayıt olmalı ve 32 saat sürecek olan eğitim sonunda sertifika sahibi olmalısınız. Sertifikayı aldıktan sonra, iş kurmak için KOSGEB tarafından desteklenen bir sektörden seçim yapmalı ve başvurunuzu yaparak  iş projenizi KOSGEB’e sunmalısınız. Projenizin kabul edilmesi durumunda krediden yararlanabilirsiniz. KOSGEB’in bu kredi imkanı sadece “destek” amaçlıdır. Yani bu krediyi aldıktan sonraki harcamalarınız size aittir bu nedenle eğer geri ödemeli bir kredi kullanacaksanız ve önceden var olan bir sermayeniz de yoksa iş yerini açtıktan sonra sıkıntı yaşamamak için harcamalarınızı önceden hesaba katmanızda ve ona göre karar vermenizde yarar vardır.

İŞKUR’un Engelli ve Ceza Evinden Çıkmış Vatandaşlara Verdiği Kredi

İŞKUR tarafından 2017 yılında başlatılan bu destek, ceza evlerinden tahliye olan, denetimli serbestlik süresini dolduran vatandaşlar ve engelli vatandaşlar için geçerlidir. Bu vatandaşların iş hayatına katılmasına katkı sağlamak amacıyla  “iş yeri açma” adı altında verilen bu kredilerin bütçesi 36 bin TL’dir. Bu krediden yararlanmak için önce İŞKUR’a kayıt olmalı ve kuracakları iş hakkında proje hazırlamaları gerekiyor. Projenizin kabul edilmesi durumunda başlangıç sermayesini temin edebilirsiniz. Eğer sermayeniz yoksa KOSGEB kredisinin yanında İŞKUR’un bu kredi seçeneğine de başvurmanızda yarar olacaktır.

İş Kurma Kredisi Veren Bankalar

Kamu, kurum ve kuruluşların sağladığı kredi imkanlarının yanında bankalardan da kullanabileceğiniz birçok iş kurma kredi çeşitleri mevcut. Denizbank, Qnb Finansbank, TEB, İş Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası  gibi bankalar en çok iş kurma kredisi veren bankalar içinde yer alıyor. Ayrıca katılım bankalarından sıfır faizsiz bir şekilde işletme desteği almanızda mümkün. Genelde dükkan almak için verilen bu destek, faizsiz dükkan desteği isteyenlere özeldir. Bu saydığımız bankalar arasında yer alan Halkbank, Ziraat Bankası ve TEB yeni iş kurmak isteyen girişimcilere kampanyalı krediler sunmaktadır.

Halkbank’ın Yeni Girişimcilere Özel Verdiği Krediler 

Halk Bankası tarafından 2017 yılında yeni girişimcilere özel başlatılan uygulamada yeni girişimcilik faaliyetlerinde bulunan ve okuduğu üniversite ya da çıraklık halk eğitim merkezi diploması üzerine iş kuracak olanlara 75 bin TL kredi vermektedir. Bu krediden yararlanmak isteyenlerin 36 yaşından gün almamış olmaları gerekmektedir. 12 ay hiç ödemesiz ve 48 ayda eşit aralıklar ve taksitlerle ödenebilecek olan krediyi alabilmek için başvuracak olanların 24 aylık bir iş tecrübesinin olması gerekmektedir. Usta girişimciler içinse, okur yazar olmak şartı ile, ustalık gösterdiği alanda 60 ay çalıştığını ispatlayan girişimciler 30 bin TL kredi alabilirler.

TEB’in Sunduğu Kredi Fırsatları 

TEB, ticaret hayatında 12 aydan az hizmet sunanlara 50 bin TL kefilsiz kredi olmak üzere arzu edene tam 100 bin TL kadar kredi sunuyor. Teminat gösteren kişiler bu krediyi 1 yıl ödemesiz olarak alabiliyorlar.

Ziraat Bankasının Engellilere Özel Olan İşletme Kredileri 

Ziraat Bankası, engelli vatandaşlara ve engelli vatandaş çalıştıran iş yerlerine 60 aya varan koşullarla “Engelsiz Destek Paketi” adı altında ticari hayatlarına destek vermek için oldukça uygun faiz oranlarıyla kredi vermektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir