KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi, halk arasında esnaf kredisi olarak da tanımlanmaktadır. KOBİ kredisi, esnafların zor zamanlarında onlara destek olmak adına bankalar tarafından sunulan bir kredi türüdür. Bankalar esnafların iş yerlerini geliştirmesi, yeni projeler yapması ve kalkınabilmesi için onlara geri ödemeli bir kredi avantajı sunmaktadır. Sunduğu bu kredi türüne de “KOBİ Kredisi” denmektedir.

KOBİ Çeşitleri Nelerdir?

KOBİ çeşitleri mikro, orta ve küçük işletmeler olarak üç gruba ayrılmaktadır.

Mikro Ölçekli İşletmeler; KOBİ statüsünden değerlendirilen mikro işletmelerde en fazla on kişilik faaliyet gösteren bir kadro olmalıdır. Ayrıca bu işletmenin yıllık mali bilançosu da bir milyon lirayı geçmemelidir.

Küçük Ölçekli İşletmeler; Küçük işletmeler sınıfında yer alan KOBİ’ler ise en fazla elli kişilik kadroya sahip olmalıdır. Ayrıca yıllık mali bilançosu sekiz milyon liranın altında olması gerekmektedir.

Orta Ölçekli İşletmeler; Orta ölçekli işletmeler de ise çalışan sayısı iki yüz elliden fazla olmamalı ve yıllık mali bilançosu kırk milyon lirayı geçmemelidir.

KOBİ Kredileri Hangi İhtiyaçlara Yönelik Çözümler Sunmaktadır?

KOBİ kredileri işletmenin ölçeğine göre değişkenlik gösterir ve şirketinizin neye ihtiyacı varsa ona göre size kredi desteği sağlar. Ayrıca kredinin yanı sıra esnaflar için hazırlanan KOBİ paketleri ile de işinizi daha da kolaylaştırır. Örneğin, ticari kartlar, POS cihazı, proje ve yatırım kredileri, hammadde alımı, dış ticaret kredileri gibi esnafların ihtiyacına yönelik birçok KOBİ paketi vardır ve bu paketler bankalara göre değişkenlik gösterebilir.

KOBİ Kredisi Kimlere Verilir?

Bahsettiğimiz işletmelerden herhangi biri olduğunuz takdirde farklı vade seçenekleri ve faiz oranları ile KOBİ kredisi alabilirsiniz. Ayrıca KOBİ kredilerinin 6 ay ile 1 yıl faal olarak çalışan işletmelere verildiğini de söylemeden geçmeyelim.

KOBİ Kredisi Alabilmek İçin Aranan Şartlar

KOBİ kredilerinden yararlanabilmek için ticari ilişkinizin kuvvetli olması ve geçmişinizin temiz olması gerekmektedir. Ayrıca işletmenizin açılmış olması ve altı ay ile bir yıl gibi bir zaman diliminde faal olarak çalışıyor olması gerekiyor. Tabii kredi notunuzun da yüksek olması bir diğer gerekli durumdur. KOBİ kredisinin alınmasında aranan şartlar genellikle seçeceğiniz bankaya ve ihtiyacınız olan krediye göre değişkenlik gösterecektir. Bankaların verdikleri farklı nitelikteki KOBİ kredilerini alabilmek için seçtiğiniz bankanın şartlarına uymanız ve bu doğrultuda bankanızı iyi araştırmanız gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra seçilen banka KOBİ kredisi verirken hem işletme sahibinin kredi notuna ve siciline hem de eğer işletme üzerinde ortaklar varsa ortakların kredi notuna ve sicillerine bakmaktadır.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ statüsündeki ticari işletmelerin ve esnafların Kobi kredisi için başvuru yapmalarıyla değerlendirme süreci başlamaktadır. Başvuru yapan işletmenin hangi amaçla kredi aldığını bankaya ibraz etmesi gerekmektedir. İbraz edilmesinin ardından ise banka tarafından bir araştırma başlatılır. Bu araştırma sürecinde işletmeye ait vergi levhası, esnaf ve işletmelerin mali verileri, yıllık bilanço gelir belgesi, işletmenin sicil kaydı ve ikametgah belgeleri bankaya teslim edilmelidir. Maliyet oranı hesaplaması ve uygun faiz/vade seçeneklerinin belirlenmesi ile birlikte banka onay verdiği takdirde KOBİ kredisi alınır.

Hangi Bankalar KOBİ Kredisi Vermektedir?

KOBİ kredilerini veren bankaları kısaca saymamız gerekirse; İş Bankası, Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Akbank, TEB, Deniz Bank, Finans Bank, Yapı Kredi ve Vakıf Bankası olarak sıralayabiliriz. Bu bankalarda KOBİ’ler için değişik kampanyalar yapılmakta ve her KOBİ için en uygun kredi desteği sunulmaktadır. Ayrıca her bankanın aradığı şartlar ve size uygun olan kredi paketleri değişkenlik göstermektedir.

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nedir?

KOSGEB tarafından KOBİ statüsündeki işletmeler için geri ödemesiz, hibe krediler verilmektedir. KOSGEB tarafından alacağınız destek ile işletmenizin ihtiyaçlarını karşılayabilir ve daha da büyüyebilirsiniz. KOSGEB desteklerinden yararlanmanız için bütün saydığımız şartların yanı sıra kendi meslek odasına kayıtlı olmanız gerekmektedir. KOSGEB sistemine kayıt olarak ve sonrasında başvuru yaparak, aranan şartları ve istenen belgeleri yerine getirdikten sonra işletmeniz uygun bulunursa bu destekten siz de yararlanabilirsiniz.

KOBİ Kredisi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

KOBİ kredisi için başvurmadan önce başvuru yapacağınız bankayı iyi araştırmalı ve size en uygun olanını seçmelisiniz. Ayrıca şirketinizin her zaman bir risk faktörü ile karşı karşıya olduğunu unutmamalı ve kısa vadeli kredi çekmeye özen göstermelisiniz. Böylelikle uzun vadeli kredilere oranla daha kolay bir şekilde kredi alabilir ve daha rahat bir şekilde geri ödeyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir