Kredi Başvurularım Neden Sürekli Reddediliyor?

Belli ihtiyaçlar sonucunda krediye başvurdunuz fakat başvurunuz olumlu sonuçlanmadı. Üzülmeyin, bu sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Hatta yapılan araştırmalara göre, kredi başvurularının yaklaşık %40 a yakın bir oranı olumsuz sonuçlanmaktadır. Başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının pek çok nedeni olabilir. Bu nedenleri kısaca özetleyelim.

1.Gelirinizin Yetersiz Görülmesi

Kredi çekerken istenilen belgeler arasında gelir durumu beyanı da bulunmaktadır. Banka gelir durumunuzu yetersiz bulabilir bu da başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Böyle bir durumda eşiniz, babanız gibi yakın aile üyelerinin gelir durumlarını belgeleyerek, şansınızı tekrar deneyebilirsiniz.

2.Başvuru Sırasında Eksik Belge

Kredi başvurunuzda eksik belge veya belgeler bulunabilir. Böyle bir durumda banka sizinle irtibata geçecektir. Başvurunuzu gözden geçirerek tekrar yapmanızda fayda vardır.

3.Kredi Notunuzun Düşük Olması

Daha önce de değindiğimiz konulardan biri olan kredi notunun, kredi başvurusu için oldukça önemli bir etken olduğunu söylemiştik. Gel gelelim ki, kredi notunuz düşükse, kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanması oldukça doğal. Bankaya olan borcunuz, bu borca ne oranda sağdık olduğunuz gibi pek çok durum kredi notunuzu etkilemektedir. Dolayısıyla, bu konularda olumsuz bir geçmişe sahipseniz, kredi başvurunuz da doğru orantılı olarak olumsuz sonuçlanacaktır. Bu konuda yapmanız gereken ilk adım, kredi notunuzu düzeltmek için bankalarla olan ilişkilerinizi düzene sokup, bu alanda biraz istikrar sağlamanız olacaktır.

4.Hakkınızda Toplanan Piyasa İstihbaratı

Kreditörler, kredi notunuzu incelemekle kalmayıp sizi tanıyan kişilerden sizin genel mali durumunuzla ilgili bir araştırma yapabilirler. Bireysel kredilerde bu durum çalıştığını yer ile irtibata geçmek olurken, işyeri sahibi iseniz, ticari ilişkide bulunduğunuz çevrelerle irtibata geçilir.

5.Tarafınıza Ait Borç, Çek-Senet, Haciz

Bankalar kredi verirken vergi daireleri ve icra dairlerinden de belirli kontrolleri sağlamaktadırlar. Dolayısıyla, belki de bilginiz bile olmayan küçük bir borçtan ötürü üzerinizde e-haciz bulunabilir. Bu trafik cezası veya gözden kaçmış bir vergi borcu olacağı gibi protestolu senet veya karşılıksız çek gibi büyük durumlarla aynı sonucu vermektedir. TC kimlik numaranız ile vergi borcu durumunuzu kontrol edip, gerekli önlemi alabilirsiniz.

Tüm bu noktaları gözden geçirdiniz ve tekrardan başvuru sürecine girdiniz fakat yine olumsuz sonuç aldınız. Bu durumda kredi notunuzu yükseltmek adına, kendinize biraz zaman tanımanızı ve başka bankaları araştırmanızı önerebiliriz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir