Kredi Başvurum Ne Zaman Sonuçlanır?

Evlilikten eğitime, otomobilden tatile artık pek çok konuda nakit ihtiyacınız için ihtiyacınıza uygun kredilerden birini kullanabilirsiniz. Özellikle dönemsel olarak yapılan uygun faiz oranlı ve uzun vadeli banka kampanyaları, kredi çekmeyi daha da cazip hale getiriyor. Bu kampanyaların yanında, SMS ile yapılan kredi başvurularına dakikalar içinde cevap gelmesi de acil nakit ihtiyaçlarında banka kredisi yoluna başvurmanın bir diğer avantajı. Gelişen teknolojiyle cep telefonları, internet şubeleri ve mobil uygulamalar ile ihtiyaç kredisi alıp alamayacağınızı ortalama 5 dakika içinde öğrenebiliyorsunuz. Şubeler üzerinden yapılan başvurular ise ortalama 1 gün içinde sonuçlanıyor.

Konut kredisi taleplerinde ise süreç ihtiyaç kredilerine göre daha uzun oluyor. Krediye başvuran kişinin uygunluk durumunun kontrol edilmesi, satın alınacak evin araştırılması, gerekli görüldüğü durumlarda tüketici kefilinin araştırılması gibi gereklilikler başvuru sürecini ortalama 1 hafta olarak belirliyor.

Bankalar Başvuru Sürecinde Nelere Dikkat Ediyor?

Kredi çekmeye uygun olup olmadığınızın belirleyicisi öncelikle kredi notunuzun uygunluk durumudur. Kredi notunuz eğer 800 ile 1299 arasındaysa riskli grupta olmanıza rağmen kefil veya ipotek işlemleri yardımıyla kredi alabilirsiniz. Sorunsuz şekilde kredi almanız için ise kredi notunuzun 1300 ve üzeri olması gerekiyor. Kredi notunuzu etkileyen etmenler;

  • Kredi kartınızın son ödeme gününden önce ve asgari ödeme tutarından az olmayacak şekilde ödenmiş olması,
  • Sık ve düşük miktarlarda kredi almamış olmanız,
  • Gelirinizin üzerine kayıtlı kredi kartı borcu olmaması,
  • Daha önce kredi çektiyseniz taksitleri eksiksiz ve düzenli ödemiş olmanızdır.

Kredi notunun dışında düzenli gelirinizin olması, üzerinize kayıtlı mülkler ve maddi varlığınız kredi çekmenizi etkileyen faktörlerdir.

Başvuru Sonucumu Nereden Öğrenirim?

Kredi başvurularınızın olumlu veya olumsuz sonuçlarını, bankanızın şubesine başvurup müşteri temsilcinizden, bankaların müşteri destek hatlarından, internet bankacılığından veya bankaların mobil uygulamalarından öğrenebilirsiniz. Bunların dışında bankalar size e-mail, posta, SMS veya arama yoluyla ulaşıp başvuru sonucunuzu bildirebilir.

Kredim Onaylanmazsa Nakit İhtiyacım İçin Nasıl Bir Yol İzlerim?

Bankadan talep ettiğiniz kredi reddedildiyse, kredi notunuz yetersiz gelmiş veya talep ettiğiniz miktar gelir durumunuz için fazla gelmiş olabilir. Bu durumda yapmanız gereken öncelikle ödemelerinizi düzenleyip kredi notunuzu yükseltmek veya daha düşük miktardaki krediler için farklı bankalarda şansınızı deneyebilirsiniz.

Kredi Ödeme Planımı Nasıl Oluştururum?

Kredi taksitleriniz hesaplanırken, bankadan aldığınız anapara üzerine vergiler ve bankanızın sizden talep ettiği faiz oranı eklenir. Konut kredileri KKDF ve BSMF vergilerden muaf sayılırken, ihtiyaç kredilerinde bu vergiler talep edilir. Kredi tutarı aylık faiz oranı ile çarpılır ve taksitin içindeki faiz miktarı, ardından da varsa bu faiz üzerinden ödenecek vergi miktarı hesaplanır. Akabinde faiz ve vergi toplamı taksit tutarından çıkarılarak taksit içinde o ay ödenecek anapara miktarı elde edilir. Bir sonraki ay taksit içerisinde ödenecek faiz miktarı ise birinci ayda ödenen anapara tutarının alınan kredi tutarından çıkarılması ile elde edilen sayının ( kalan anapara) yine kredi aylık faiz oranı ile çarpılması sonucu elde edilir. Geriye kalan işlemler tekrar edilerek vergiler bulunur. Her ay bu işlemler anapara üzerinden tekrar hesaplanır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir