Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmasının Kredi Notuna Etkisi

Günümüzde neredeyse 3 kişiden 1’i kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartları, nakit ihtiyacı duymadan çoğu yerde kabul edilen bir ödeme biçimidir. Ayın belli bir döneminde ödeme yapılır ve kredi kartının limiti tekrar yükselir. Limit dolmuş ise ödeme günü gelmeden de ödeme yaparak kullanıma açmak mümkündür. Neredeyse her yerde bulunan ATM’ler aracılığıyla kredi kartlarını kullanarak işlem yapılabilmektedir. Başka bir hesap kartında bulunan para ile herhangi bir bankanın kredi kartı ekstresini de ödemek mümkündür.

Kredi kartları kullanım yasalarında belirtilen maddelere göre 3 kez üst üste belirlenen asgari ücretin altında ödeme yapılırsa, kart nakit çekim işlemine ve limit artışı iznine kapanır. Bu süreçte faturalara faiz ödemesi olarak yansıtılan gecikme payları da yansıtılır. Ödemeler, asgari ücretin altında yatırılmaya devam edilirse de kredi kartı tamamen kullanıma kapatılır. Belirlenen borcun tamamının kapatılması halinde kredi kartı tekrar kullanıma açılır.

Kredi Kartı Ödemelerinde Asgari Tutar Nasıl Belirlenir?

Asgari tutar, kullanılan kredi kartının her ay için hesaplanan minimum ödeme miktarıdır. Kredi kartı borç ödemelerinde bankalar, müşterilerinden en düşük asgari ücret tutarını ödemesini bekler. Aksi takdirde kredi kartlarına kısıtlama getirilir ve belli bir zaman sonra da kullanım durdurulur.

Kredi kartı ödemelerinde asgari tutar, kart limitine göre değişiklik göstererek hesaplanmaktadır. Örneğin, limiti 15 bin TL’ye kadar olan kredi kartlarının aylık asgari ödeme tutarı; o ay kullanılan toplam miktarın %30’u şeklinde belirlenmektedir. Limiti 20 bin TL’den yüksek olan kartlar için asgari tutar hesaplamaları %40 üzerinden yapılmaktadır. Bunun yanında, pek çok banka yeni alınan kredi kartlarında da ilk yıl %40 üzerinden asgari tutar belirlemektedir.

Kredi Notu ve Kredi Kartı Ödemeleri Arasındaki İlişki

Düzenli olarak her ay kredi kartı kullanan bir kişinin kredi notu gittikçe yükselmektedir. Yalnız kredi notunun yükselmesi için de belli şartlar bulunmaktadır. Örneğin, 3 ay boyunca üst üste asgari tutarın altında ödeme yapmak kredi notunu düşürecektir. Ayrıca, bazı aylar hiç ödeme yapmamak ya da belirlenen ödeme aralıklarında ödeme yapmak yerine farklı zamanlarda ödeme yapmak da bankalar için iyi olarak nitelendirilmez. Bunun yerine ödeme yapılabilecek tarih aralıklarını seçmek ve ödemeleri düzenli olarak yapmak daha doğru bir seçim olacaktır.

Kredi kartı faturalarını ödememek ve borç biriktirmek, var olan kredi puanını düşürecek ve ileri ki zamanlarda kredi kartı başvurusu veya kredi talepleri gibi durumlarda müşterinin karşısına çıkarak olumsuz cevap almasına neden olacaktır. Kredi kartının borç ödemelerini her ay yalnızca belirlenen asgari tutar kadar yapmakta kredi notunun bir miktar düşmesine neden olabilir. Bunun yerine belirlenen asgari tutarın üzerinde olacak kadar ödeme yapmak çok daha mantıklı ve kredi notunu yükseltici bir davranış olacaktır.

Bankalar için müşterilerini en iyi tanıma yolu kredi kartı kullanımlarıdır. Örneğin, kredi talebinde bulunan bir müşteri o bankanın kredi kartını kullanıyorsa ve zamanında ödemeler yapıyorsa kredi başvurusu yüksek ihtimalle olumlu şekilde yanıtlanacaktır. Fakat aylık ödemelerini dengeli şekilde yürütmeyen ya da asgari tutar altında ödeme yapan müşterilerin kredi talepleri çoğunlukla reddedilmektedir. Bu nedenle bankalara karşı itibarı yükseltmek ve kredi notunun düşmesi yerine yükselmesini sağlamak için kredi kartlarının aylık ödemeleri zamanında ve doğru miktarlarda olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir