Kredi Kartı Borcu Gününde Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartları artık hepimizin hayatının parçası haline gelmiş durumda. Bankaların farklı kampanyaları, firmalarla yapılan puan ve taksit anlaşmaları, tüketiciyi kredi kartı almaya teşvik ediyor. Fakat biliyoruz ki son yıllarda ödenemeyen kredi kartı borçları pek çok insanın başını derde sokuyor. Böyle olumsuzluklarla karşılaşmamak için, elbette ilk yapılması gereken harcamaları ödenebilecek miktarın üzerine çıkarmamak ve kredi kartlarını dengeli kullanmak.

Borcun Son Ödeme Tarihini Geçerse Ne Olur?

Kredi kartı borcu toplamının %20’si oranına denk gelen asgari tutarın son ödeme gününe dek ödenmemesi durumunda, kredi kartı borcu gecikmeye girmiş sayılır. Bu durumda banka, müşteriye ödeme yapması gerekliliği hakkında uyarı mektubu bildirir ve müşteri son ödeme günü ile bir sonraki ekstre arasındaki 20 günü kapsayan 30 günden az gecikmeli grubuna alınır. Bu süreçte kredi kartı kullanıma kapatılmaz.

Borcu Ne Kadar Süre Ödemezsem Yasal İşlemler Başlatılır?

Kart borcunun en az asgari tutarın 90 gün içinde ödenmemesi durumunda, müşteriden bir ödeme planı talep edilir ve bu talep karşılanmazsa yasal takip süreci başlatılır.

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma Süreci Nasıl İşler?

Her bankanın politikasına göre aylık faiz oranı değişkenlik gösterirken, vade süresi kredi kartı borcu yapılandırmalarında maksimum 12 ay, ihtiyaç kredisi kapsamında yapılan yapılandırmalarda 48 ay kabul edilir.

Kredi kartı borcunu yapılandırmak isteyen kişiler müşteri hizmetleri hattını arayarak talebini bankaya iletebilir. İşlem telefon yoluyla daha kolay yapılmaktadır. Yine yapılandırma işlemini banka şubelerindeki müşteri temsilcileri tarafından da yapılabilmektedir.

Kullanıma Kapatılan Kartı Açmak İçin Tüm Borcu Ödemem Gerekir mi?

60 günlük süreyi aşan ve kullanıma kapatılan kredi kartlarının tekrar kullanılması için bazı bankalar toplam borcun ödenmesini talep ederken, bazı bankalar asgari tutarın ödenmesi durumunda kullanıma açabilmektedir.

Tüm Borcumu Ödedim Kartım Ne Zaman Açılır?

Kredi kartınız bloke edilmediyse, toplam borcun ödenmesi halinde ortalama 1 iş günü içinde tekrar kullanıma açılır.

Kart Borcumu Yapılandırdım. Borç Bitene Kadar Kart Kapalı mı Kalacak?

Borcu yapılandırılmış kredi kartları bankalar tarafından iptal edilir ve tekrar kredi kartı alabilmek için belli bir süre geçmesi gerekebilir.

Akdi ve Gecikme Faizi Ne Kadardır?

Kredi kartı borcunuzun gecikmesi durumunda, yükümlü olacağınız faiz oranı 2017 yılı için aylık akdi faiz oranı  %1,84, aylık gecikme faizi oranı ise %2,34 olarak belirlenmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir