Kredi Kartı Borcum Emekli Maaşıma Etki Eder Mi?

Emekli olan kişilerin kredi veya kredi kartı borçlarının aylık taksitinin ödenmemesi durumunda yaşanacak olan süreç, emekli olmayan kişiler ile neredeyse aynı şekilde devam etmektedir.

  • Son ödeme tarihi içerisinde ödenmemiş kredi kartı borçları için 15 gün ek süre tanınır. Bu süre içerisinde asgari tutarın ödenmesi gerekmektedir.
  • Borçların 15 gün içerisinde ödenmemesi halinde kredi kartı kullanıma kapatılarak, 90 günlük süre tanınır. Bu süre içerisinde banka tarafından devamlı olarak borçlu kart sahibine bilgilendirme yapılmaktadır.
  • 90 günlük süre sona erdiğinde, biriken tüm borçların ödenmemesi durumunda idari takip süreci başlamaktadır.
  • İdari takip sürecinde 7 günlük süre verilmektedir. Bu süre içinde de borcun ödenmemesi durumunda borcun avukata devredileceği bildirilerek ek masrafların da borca yansıyacağı bilgisi verilir.
  • İdari takip sürecindeyken kredi kartınızın borcunu yapılandırma talebinde bulunabilirsiniz. Tüm kredi kartı borcunuzu belirli bir taksite bölerek, daha kolay şekilde ödeme imkânı elde edebilirsiniz.
  • Ödeme yapmamanız durumunda idari işlemler başlatılacaktır. Avukat bürosu, ödemenin ne zaman yapılacağı konusunda sizinle iletişime geçecektir.
  • Ödeme yapılmaması durumunda ise haciz işlemi başlatılacaktır.

Haciz Süreci

Eğer adınıza kayıtlı taşınmazınız (ev, araba, motor vb.) var ise bu taşınmaz üzerine haciz konulabilir. Borcunuzun ödenmemesi durumunda haczedilen taşınmazınız satılarak, borcunuzun tamamı tahsis edilir. Evinize hacze gelen haciz memurları, evinizde aynı türden birden fazla olmayan ve yaşamınız için zorunlu olan ev eşyalarını haciz edemezler. Evinizde bulunan televizyon, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi ürünlerden birden fazla bulunuyorsa hacze konu olabilir. Altın, tarihi eşya, değerli bir ürün bulunuyorsa bunlar hacze konu olabilir.

Hapis Süreci

Avukat bürosuna ödeme yapacağınıza dair taahhütte bulunduğunuz halde size verilen tarihe kadar ödeme yapmamanız durumunda 3 aylık hapis cezası uygulanmaktadır.

Emekli Maaşına Bloke veya Haciz Konulması

Kredi kartı borcunun ödenmemesi halinde emekli maaşına bloke veya haciz işlemi yasal olarak mümkün değildir. Bankalar, adli süreç içerisine girildiği zaman tüm hesaplara bloke koymaktadır. Bloke konulan hesap emekli maaşınız olduğu zaman buna itiraz etme hakkınız bulunmaktadır. Borçlu kişi, emekli maaşının haczine izin vermediği sürece haczi yapılamaz. İzin verilmesi halinde ise emekli maaşının en fazla %25’i borç için haczedilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir