Kredi Kartı Kullanımının Doğru Bilinen En Büyük Yanlışı

Kredi kartının hayatımıza büyük bir devrimle girip, günlük hayatta bizlere reddedemeyeceğimiz bir kolaylık sağladığını inkar edemeyiz. Fakat kredi kartı kullanımı konusunda eksikliklerimizin olduğu da aşikar. Ekstre günü gelip çattığında; evdeki hesabın harcamalarına uymadığını görenlerin kafasında en çok şu soru yankılanmaya başladı. “Kartımın sadece asgarisini ödersem ne kadar faiz uygulanır?” Eğer siz de bu soruyu sormaya başladıysanız, tehlike çanları sizin için de çalmaya başlamış demektir. Durumu çok da dramatikleştirmeden, bu durumun nedenlerini ve nasıl toparlayacağımızı açıklayalım.

Kredi kartı normalde oldukça faydalı bir araç olmasına rağmen bazı yanlış kullanımlar, başımıza büyük dert açabilmekte. Kredi kartı kullanıcılarının belki de en büyük hatası dönem borcunu ödemeyip, sadece asgari tutarı ödemeleridir. Böyle bir davranışı iyi kontrol edemezseniz, sizi içinden çıkamayacağınız bir duruma düşürebilir. Nasıl mı? Örnekle açıklayalım.

Akdi Faiz ve Gecikme Faizi

Kredi kartlarına, Merkez Bankasının açıklamalarına göre; akdi ve gecikme adında 2 faiz uygulanmaktadır.

Akdi faiz: Banka ile kişi arasında yapılan anlaşmada belirtilen faiz oranıdır. Bu faiz; kredi, kredi kartı, alım satım gibi işlemlerde uygulanır. Devlet bu konuda faiz oranı belirlemede yetkili olsa da bankalar ve kişiler arasında bu orana ek bir oran da eklenebilmektedir. Bu faiz oranı, kartınızın dönem borcunuzu ödedikten sonraki kalan hesap bakiyesine uygulanır.

Gecikme faizi: Kartınıza ait dönem borcunuzu ne kadar ödeyebildiğiniz ile orantılıdır. Dönem borcunuzun tamamını ödemediğiniz takdirde, ödemediğiniz kısmına uygulanan faiz oranıdır. Bu faiz oranı da yılın belli dönemlerinde yasal olarak değişebilir.

Güncel Faiz Oranları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi faiz oranları farklı kulvarlara ayrılmakta ve yılın belli zamanlarında değişim göstermektedir. 2017 Ocak ayı itibari ile akdi faiz oranı; TL için %1,84, döviz için %1,47 iken gecikme faiz oranı; TL için %2,34, döviz için %1,97’ dir. Kafanızın karışmaması için küçük bir örnekle olayı açıklığa kavuşturalım.

Dönem borcu 1.000 TL olan kartınızın 300 TL asgari ödemesi olduğunu düşünelim. 300TL ödemeyi yaptıktan sonra kalan borcunuza uygulanacak faiz 700TL * %2,34 = 16,38 TL ‘dir. Bu orana %20 oranında vergiler eklenecektir. Yani; 16,38TL * %20 = 3,276TL. Sonuç olarak bir dahaki döneme dönem borcunuza 16,38TL + 3,276TL = 19,656TL eklenecektir.

Durumu çok fazla büyütüp panik yapmanıza gerek yok. Burada dikkat etmeniz gereken püf nokta, dönem borcunun sadece asgarisini ödeme olayını çok fazla uzatmamanız ve biran önce normal denem borcunu ödemeye devam etmenizdir. Böylelikle kredi kartı borcunun katlanarak büyümez ve sizde bu çıkmazdan kolayca kurtulursunuz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir