Kredi Kartı Kullanırken Alınacak Güvenlik Önlemleri

Gelişen teknoloji ve hızlı yaşam tarzına bağlı olarak, kredi kartı kullanımı en çok tercih edilen ve çoğu zaman hayat kolaylaştıran bir durum olmaktadır. Kredi kartının kullanımının genişlemesine bağlı olarak aynı hızla dolandırıcılıkta artmaktadır. Bu noktada kredi kartı sahibi olmak kadar önemli olan bir hususta kart güvenliğinin sağlanmasıdır.  Kart dolandırıcılarının kullandığı yöntemlerin bilinmesi kart sahiplerinin önlem alması açısından önem taşımaktadır.

Kart Dolandırıcılarının Başvurduğu Yöntemler Nelerdir?

Kart dolandırıcıları, günümüzde teknolojinin de giderek gelişmesiyle birlikte yöntemlerini çeşitlendirmektedirler. Buna rağmen dolandırıcıların yöntemlerini genel bir gurupta toplanacak olursa; “İletişim Kanalları Yoluyla Kart Sahiplerinin Bilgilerine Ulaşmaya Çalışma” ve “Kart Kullanıcılarının Kişisel Hesaplarına Erişim Sağlama” olarak iki ana başlığa ayırabilmektedir.

  • İletişim Kanalları Yoluyla Kart Sahiplerinin Bilgilerine Ulaşmaya Çalışma

Kredi kartı dolandırıcıları ilk yöntem olarak kart sahiplerinin bilgilerine ulaşmaya çalışmaktadır. Genellikle telefon, mesaj veya e-posta yoluyla kart kullanıcılarıyla irtibata geçerek kendilerini bankanın görevlisi ya da emniyet mensubu olduklarını beyan ederek karşı tarafın kişisel ve kart bilgilerini öğrenmektedir. Hatta bu noktada, inandırıcılıklarının artması için ses sistemleriyle oynayarak aradıkları ortamın bir banka veya polis merkezi olduğu kanısını vermektedir. Bu durumlarda kart kullanıcıları, bankaların ve polis merkezlerinin telefon aracılığıyla kart şifresi gibi özel bilgileri istemeyeceğini hatırlamak ve telefonu kapatarak banka yetkileri ve emniyete durumu bildirmeleri gerekmektedir.

  • Kart Kullanıcılarının Hesaplarına Erişim Sağlama

Dolandırıcılar ikinci bir yöntem olarak kart kullanıcıların hesaplarına erişim sağlama yöntemini uygulamaktadır. Bu yöntemi uygularken genellikle kart sahiplerine kişisel bilgilerini doğrulamaları için bir link içeren e-posta göndermektedir. Bu aşamadan sonra kart sahiplerinin linke tıklamaları durumunda da kişilerin bilgilerini ele geçirmektedir. Bu durumla karşılaşan kart kullanıcılarının güvenli olmayan bu e-postayı hiç açmadan silmeleri gerekmektedir.

Kart Dolandırıcılarına Karşı Alınabilecek Güvenlik Önlemleri Nelerdir?

Kredi kartı dolandırıcıları her ne kadar profesyonel olsalar da kart kullanıcılarının da bu durum karşısında alabilecekleri güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Kart kullanıcılarının alacağı belli başlı önlemler dolandırıcılık durumlarında oldukça önemli olabilmektedir.

  • Kart Bilgileri Kimseyle Paylaşılmamalıdır

Kart dolandırıcılarına karşı kart sahiplerinin alabileceği önlemlerden ilki kart bilgilerinin güvenliğidir. Çünkü kart bilgileri ve özellikle kredi kartının şifresi kişiye özeldir. Bu nedenle kart sahipleri şifrelerini kimseyle paylaşmamalıdırlar. Bu noktada kart sahiplerinin şifrelerini kolay tahmin edilecek sayılardan oluşmamasına dikkat etmeleri de oldukça önem taşımaktadır. Örneğin; kart şifreleri, kart sahibinin kendi doğum tarihi gibi kolay bulunabilecek bir şifre olmaması gerekmektedir. Kart sahiplerinin şifrelerini unutmamak için kağıda yazıp yanlarında taşımamaları da güvenlik açısından önemli olan bir husustur.

  • Güvenliğinden Emin Olunan Sitelerden Alışveriş Yapılmalıdır

Güvenli olmayan internet sitelerinden kredi kartlarıyla yapılan alışverişler dolandırıcılara fırsat tanımaktadır. Böyle sitelerden yapılan alışverişler sırasında müşterilerden istenilen kart bilgileri ve şifreler sayesinde kart dolandırıcıları bilgilere ulaşmaktadır. Bu nedenle internetten kartla alışveriş yapan bireyler sitenin güvenli ve yasal olduğundan emin olmalıdırlar. Alışveriş sırasında site tarafında müşterinin kart şifresi gibi özel bilgilerinin istenmesi gibi durumlarda kesinlikle bilgilerini vermemeli ve siteden çıkış yapmalıdır.

  • Sanal Kart Kullanımı

İnternet alışverişlerinde dolandırıcılığın önüne geçebilmek için uygulanabilecek olan yöntemlerden biri de sanal kart uygulamasıdır. İnternetten sıklıkla alışveriş yapan kart kullanıcıları kredi kartlarını aldıkları bankaların internet şubeleri aracılığıyla online alışverişlerde kullanmak için sanal kart oluşturabilmektedir. Sanal kart, kart sahiplerinin güvenli bir şekilde internetten alışveriş yapmalarına olanak sağlamaktadır. Hem de bu yöntem sayesinde internet alışverişlerinden doğabilecek dolandırıcılıkların önüne geçilebilmektedir.

  • Kart Harcamaları Düzenli Olarak Kontrol Edilmelidir

Dolandırıcılara karşı alınabilecek önlemlerden bir tanesi de kart sahiplerinin kredi kartı harcamalarını her ay düzenli olarak kontrol etmeleridir. Harcamaların düzenli olarak yapılması kart dolandırıcıları tarafından yapılan harcamaların önceden bilinmesini sağlamaktadır. Bu sayede kart sahibi bilgisi dışında olan harcamalardan erken haberdar olup tedbir alabilmektedir.

  • Kredi Kartının Limitini Düşük Tutmak

Kredi kartı dolandırıcılığının bu kadar fazlalaşmasının nedenlerinden biri de kredi kartlarının yüksek kullanılabilir limitleridir. Bu noktada kart kullanıcılarının dolandırıcılık durumunu göz önünde bulundurarak kredi kartlarının limitlerini düşük tutmalarında yarar olacaktır. Önlemlere rağmen kredi kartlarının bilgisinin ele geçirilmesi durumunda bile, düşük limitli bir kart sahibin uğradığı zarar diğer yüksek limitli kart kullanıcılarına oranla az olmaktadır.

  • Banka Tarafından Harcamaların Bilgilendirilmesi

Bankaların müşterilerin hesaplarından yapılan yüksek harcamaları, kart sahiplerinin telefonlarına SMS yoluyla ya da e-posta yoluyla bilgilendirmeleri dolandırıcılığı engellemek açısından önem taşımaktadır. Müşterilerin bankalarına başvuruda bulunarak, kartlarından yapılan yüksek miktardaki harcamalardan haberdar olmak istediklerini bildirmeleri güvenlik açısından faydalı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir