Kredi Kullanırken Yapılan 9 Büyük Hata

Ekonomik koşulların her geçen gün gösterdiği değişkenlik sebebiyle ortaya çıkan maddi sıkıntılar için banka ya da finans kurumlarından çekilecek kredileri cankurtaran olarak görmekteyiz. Özellikle acil nakit ihtiyacında kullanabileceğiniz bireysel ihtiyaç kredileri sizleri kurtaran en önemli yollardan biridir. Fakat yanlış zaman ve tutarda kullanılacak ihtiyaç kredileri anı kurtarmak bir kenara uzun vadede ciddi ekonomik sorunlarla karşı karşıya da bırakabilmektedir. Bu yazımızda bireysel ihtiyaç kredisi kullanırken asla yapılmaması gerekenler konusunda bilgi vereceğiz.

  1. Kredi Vadesini Uzun Tutmak

Banka veya finans kurumlarından acil ihtiyaçları karşılamak için alınacak bireysel ihtiyaç kredilerini kullanırken dikkat edilmesi gereken hususlardan ilki çekilecek ihtiyaç kredisinin vadesinin uzun tutulmamasıdır. Çekeceğiniz kredinin vadesi ne kadar uzun olursa geri ödeyeceğiniz toplam miktar da buna paralel olarak artacaktır. Özetle çekilecek kredinin vadesi ne kadar kısa tutulursa geri ödeme tutarı daha makul olacaktır.

  1. İhtiyacınız Olan Miktardan Fazla Kredi Çekmek

Kredi çekerken dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta mutlaka ihtiyacınız olan miktarda kredi çekmenizdir. İhtiyacınız olandan fazla kredi çekmek bütçeniz için oldukça yanlış olacaktır. İhtiyaç duyulandan fazla kredi çekmeniz halinde, çekeceğiniz tutar üzerinden faiz ödemesi ile karşı karşıya kalırsınız. Ayrıca ihtiyaç duyulanın üzerinde kredi çekmeniz halinde ilerleyen süreçte üstesinden gelinmesi zor bir borç ile de karşılaşmanıza neden olabilir.

  1. Birden Fazla Kredi Almak

Banka veya finans kurumlarından kredi taleplerinde ihtiyaç duyulan tutarın tamamı için uygunluk alınamaması da tüketicilerin ne yazık ki sıklıkla karşılaştıkları bir durumdur. Böyle bir durumda ilk olarak birden fazla kredi almak tüketiciler için cazip görünmektedir. Birden fazla krediyi aynı anda almak kesinlikle kaçınılması gereken bir durumdur. Zira birden fazla kredi alınması halinde kredi geri ödemelerini yapabilmek oldukça zor olacaktır. Bu durumda da kendinizi karşılanması çok zor bir borç altında bulmanız söz konusu olacaktır.

  1. Birden Fazla Bankaya Aynı Anda Kredi Başvurusu Yapmak

Acil ihtiyaçları için kredi çekmek isteyen tüketicilerin sıklıkla yaptıkları bir hata da birden fazla bankaya aynı anda kredi başvurusunda bulunmaktır. Kredi çekmek için öncelikle olarak aktif hesabınızın bulunduğu bankayı değerlendirmeniz sağlıklı olacaktır. Birden fazla bankaya aynı anda kredi başvurusunda bulunmadan evvel bankaların birbirleriyle bilgi alışverişinde bulunduklarını ve aynı anda yapılacak kredi başvurularının şüpheli işlem olarak değerlendirilmesinin söz konusu olacağını unutmamanız gerekir. Şüpheli işlem değerlendirmesi nedeni ile banka kredi talebinizi reddedebilir. Banka ve finans kurumlarından alacağınız her bir ret yanıtı ise kredi notunuzu düşürecektir. Özellikle kredi çekmeden önce fiyat karşılaştırması için birden fazla bankaya başvurmak yerine, son yıllarda sayıları gittikçe artan kredi karşılaştırma sitelerinden herhangi bir başvuru yapmadan kredi karşılaştırması yapabileceğinizi unutmamalısınız.

  1. Krediyi Karşılaştırma Yapmadan Kullanmak

Tüketicilerin kredi taleplerinin artması ile birlikte bankaların kredi tekliflerinin karşılaştırmasına olanak sağlayan internet siteleri kurulmuştur. Sürekli çalıştığınız banka ile kredi ilişkisi kurmadan evvel tüm bankaların kredi tekliflerini karşılaştırabileceğiniz bu karşılaştırma sitelerini mutlaka kontrol etmeli ve kredi masrafı, faiz oranı, çekilebilecek miktar gibi detaylara göre değerlendirme yapmalısınız. Böylelikle sizin için en uygun alternatife sahip bankayı belirleyip, bu bankaya kredi başvurusunda bulunarak kredi talebinize olumlu yanıt alma olasılığını da arttırmış olursunuz.

  1. Kredi Evraklarını İmzalamadan Önce Kontrol Etmemek

Ne yazık ki yapılan birçok araştırma sonucunda birçok kişi kredi veya kredi kartı sözleşmelerini okumamaktadır. Bu durum özellikle de imza gerektiren finansal işlemlerde düzeltme yapılması da söz konusu olamadığından tüketicilerin açısından sorunlara yol açmaktadır. Kredi çekerken yapılan sözleşme ve hazırlanan tüm kredi evraklarını kontrol etmeden kesinlikle imzalamamalısınız.

  1. Acil Durumlar Dışında Kredi Kullanmak

Kredi acil durumlarda ki nakit ihtiyacını gidermek için kullanılan bir finansman şeklidir. Krediyi çekme amacınız acil bir finansal durumdan ziyade tatil – alışveriş gibi acil olmayan harcama kalemleri ise kredi kavramı amacından sapacak ve mantıklı olmayacaktır. Bu tür ihtiyaçlarınız için kredi çekmekten kaçınmalısınız.

  1. Kredi Belgelerini Kaybetmek

Kredi belgelerinin saklanması oldukça önemlidir. Kredi çekilen banka ile aranızda yaşanabilecek olası bir anlaşmazlık durumunda bu belgeleri kontrol ederek ihtiyaç duyduğunuz bilgileri sağlayabilirsiniz. Belgelerin tüm detaylarını kontrol etmek de ileride oluşabilecek sorunları önlemenize yardımcı olacaktır.

  1. Masrafları Kontrol Etmeden Kredi Kullanmak

Tüketicilerin kredi çekerken en çok şikayetçi oldukları konulardan biri de kredi masraflarıdır. Bankalar zaman zaman masrafsız kredi seçeneği de sunabiliyor.  Ancak tüketicilere sunulan bu masrafsız kredi seçenekleri de her zaman avantajlı olmayabiliyor. Bankalar masrafsız krediler için hazırladıkları kampanyalarda faiz oranını yüksek tutabiliyor ve tüketiciler masrafsız oldukları için daha uygun olacağını düşündükleri bu kredileri tercih ediyorlar. Masrafsız kredileri tercih etmeden evvel mutlaka kredi masraf ve faiz oranlarının karşılaştırmasını yapmalısınız. Aksi halde masrafsız fakat yüksek faiz oranlı bir kredi çekmeniz söz konusu olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir