Kredi Notum Yok, Ne Yapmam Gerekiyor?

Her geçen gün bankalara kredi için başvuran birey sayısı artarken kredi çekebilmek için en önemli etken bireyin kredi notu oluyor.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulan puana kredi notu denmektedir. Kredi notu oluşturulurken bireyin bankalarla olan tüm ilişkisi incelenir ve kredi notu bu şekilde belirlenir. Bireyin her türlü borcu, ödeme şekilleri, kullandığı kredi kartları ve krediler kredi notunu düşürür ya da yükseltir.

Herkesin Kredi Notu Var mıdır?

Bazı kişilerin kredi notu sıfırdır. Eğer kredi başvurusunda bulunana kadar herhangi bir banka ile bir iş yapmadıysanız, hayatınızda hiç kredi kartı kullanmadıysanız kredi notunuz sıfırdır. Bu gibi durumlarda da bankalarla ilişkinizi belirleyecek bir faktör bulunmadığından bankalar kredi vermek için pek yanaşmayacaktır.

Kredi Notu Nasıl Oluşturulur?

Kredi notunuz sıfır ise ve bu nedenle kredi alamıyorsanız bankalar ile düzenli bir şekilde ilişki kurmanız gerekmektedir. Bunu da en basit şekilde düşük limitli de olsa bir kredi kartı sahibi olarak yapabilirsiniz. Düşük limitli kredi kartı seçmek sizin için avantajlı olacaktır çünkü borcunuzu rahatça ve düzenli olarak ödediğiniz takdirde kredi notunuz da yükselişe geçecektir. Eğer kredi notunuz olmadığından kredi kartı alırken de sıkıntı çekiyorsanız düşük limitli kredi kartını maaşınızı aldığınız bankadan talep edebilirsiniz. Ayrıca kredi notunuzu yükseltebileceğiniz, oluşturabileceğiniz bir diğer seçenek de mevduat hesabıdır. Herhangi bir bankadan maaş hesabı açtırarak tüm harcamalarını o hesaptan yaptığınız takdirde düzenli para girişi, çıkışı ile kredi notunuz oluşmaya başlayacaktır.

Otomatik ödeme talimatları da zaman içerisinde kredi notuna etki edeceğinden bunu da bir seçenek olarak düşünebilirsiniz.

Kredinizi Sorunsuz Kullanmak İçin Kredi Notunuz Kaç Olmalı?

Genellikle 1.500 ve üzeri kredi notunuz var ise bankalar tarafından iyi karşılanır. Ancak kredi notunuzun yüksek olması da kredinizi direkt alabilmeniz için yeterli olmayacaktır. Kredi notunuzun iyi duruma gelmesi de yaklaşık bir yıl gibi bir zaman alacaktır. Kredi notunuzun yüksek olması dışında göstereceğiniz gelir kaydınızın ve taksitleri ödeyebilme imkanınızın da iyi olması gerekmektedir.

Kredi Notum Sıfır, Hangi Kredileri Kullanabilirim?

Kredi notu çok büyük bir etken olduğundan kredi taleplerinizde büyük olasılıkla zorluklar yaşayacaksınız. Fakat ihtiyaç kredilerinde teminat göstereceğiniz için konut kredileri taleplerinizde daha az zorlukla karşılaşırsınız. Yine de teminat göstermeniz ya da kendinize ait bir gayrimenkul sahibi oluşunuz yine de yeterli sayılmayacaktır. Bu nedenle en kısa zamanda kredi notunuzu yükseltmenizi öneririz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir