Kredi Notunu Hızlı Yükseltmenin Yolu

Son yıllarda sıkça duyduğumuz kredi notu, aslında bankaların referans aldıkları bir puanlama sistemidir. Genel olarak finans kuruluşları ve bankalar kişiler ile girecekleri çeşitli iş birliklerinde kişilerin bu kurumlarla daha önceki ilişkilerini incelerler. Bu incelemenin zaman alması nedeniyle de söz konusu puanlama sistemine gidilir. Kredi notu, bankaların ve finans kuruluşların kişilere vereceği kredi için oldukça önemli bir etkendir. Bankalar ve benzer kurumlar verecekleri kredi için kredi notu sayesinde söz konusu kişinin risk durumunu ölçerler.

Kredi Notu Kriterleri Nelerdir?

Kredi puanınız bir diğer adı ile kredi notunuz çeşitli faktörlerden etkilenir. Bu faktörler ve oranları şu şekildedir:

  • %15 kredi kullanım yoğunluğunuz,
  • %25 mevcut hesap ve borç durumunuz,
  • %30 bireysel kredi / kredi kartı ödeme alışkanlığınız,
  • %20 yeni kredi açılışları,
  • %10 diğer,

Kredi Notu Puantaj Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kredi puanı 0 ile 1900 arasında değişken tanımlamalara sahiptir. Genel olarak şu şekilde sınıflandırılır:

Çok Riskli 0 – 799
Orta Riskli 800 – 1299
Az Riskli 1300 – 1499
İyi 1500 – 1699
Çok İyi 1700 – 1900

 

Kredi Notumu Yükseltmenin En Hızlı 4 Yolu

Kredi notunuzun değer olarak hangi kategoride olduğunu öğrendiniz. Şimdi bu değerin nasıl yükselebileceğini konuşalım. Öncelikle şunu belirtmek isterim ki, kredi notu pek çok alanda kullanılan bir referans sistemine sahiptir. Kredi puanınız çok çabuk düşebilir fakat bu puanı yükseltmek o kadar da kolay değildir. Kredi notunuzu yükseltmek için sırasıyla:

  1. Kredi notunuzun hesaplanabilmesi için, bankacılık ürünlerini hali hazırda kullanıyor olmanız gerekmektedir. Eğer herhangi bir bankacılık ürünü kullanmıyorsanız; adınıza vadesiz bir hesap açtırın ve hesabı ilk 3-4 ay olabildiğince aktif kullanın.
  2. Bankacılık ürünlerini düzenli, kurallara uygun kullanmanız gerekmektedir. (kredi ve kredi kartı ödemeleri vb.)
  3. Özellikle kredi kartınızın dönem ekstrelerini asgari tutar üzerinden ödemek yerine, dönem borcunun tamamını ödemenizi tavsiye ederiz. Hatta bir miktar fazla ödeme yapmanız ekstra bir avantaj sağlayabilir.
  4. Krediye başvurmadan 2 ay önce, banka hesabınızda yüksek miktarda para tutmanız, ekstra bir puan sağlayabilir. Unutmayın, kredi notunu yükseltmek sabır ve devamlılık gerektiren bir iştir. Bu yüzden pes etmeyin ve vazgeçmeyin.

Kredi Notunun Sıfır Olması

Kredi notunuzun sıfır olması, daha önce bankalarla çalışmadığınız anlamına gelir. Herhangi bir bankaya ait kredi kartı banka hesabı veya krediniz bulunmuyorsa kredi notunuz 0 olarak bilinir. Böyle bir durumda bankalara kredi için başvuru yaptığınızda olumlu bir sonuç alamayabilirsiniz. Çünkü söz konusu banka sizin hakkınızda bir bilgiye erişemez. Bu durumu düzeltmek için hemen bir banka hesabı açarak süreci başlatabilirsiniz. Açmış olduğunuz banka hesabında belli miktarda para tutabilir veya belli aralıklarla para yatırabilirsiniz. Bu kredi notunuzun zamanla yükselmesini sağlayacaktır. Bunun yanında kredi kartı kullanmanız ve bu kartı düzenli ödemelerle desteklemeniz de oldukça hızlı sonuç almanızı sağlayacaktır.

Kredi Notumu Nereden Öğrenebilirim?

Kredi Kayıt Bürosuna ait Findeks ile kredi notunuzu hemen öğrenebilirsiniz. İnternet sitesine gerçekleştireceğiniz üyelikten sonra 8 TL gibi bir ücret karşılığında TC kimlik numaranız ile kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Bunun yanında kredi çekmek istediğiniz bankadan veya bankanızın internet şubesinden de kredi notunuzu küçük bir ücret karşılığında öğrenebileceğinizi unutmayın.

Kredi Notu Güncelleme

Kredi notu düşük olanların genel olarak akıllarında olan bir diğer konu ise, kredi notunun güncelleme zamanlarıdır. Kredi notu güncellemesi değişken zaman dilimlerinde olmaktadır. Burada temel etmen, finansal kuruluşların Kredi Kayıt Bürolarına yapmış olduğu raporlamalardır. Aylık raporlamalar yapılmakla birlikte bu süreç her zaman aynı olmayabilir. Dolayısıyla devamlı olarak kredi notunuzu sorgulamanız doğru bir hareket olmayabilir. Genel olarak 40 – 45 günlük zaman dilimlerinde kredi notunuzun güncellenmiş olduğunu görebilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir