Kredilerde Vade Seçiminin Önemi

Piyasanın canlanması ve müşterilerin borçlarını daha kolay bir şekilde ödemesi adına 2016 yılının son çeyreğinde yapılan yeni bir düzenleme ile ihtiyaç kredisinde vade süresi uzatıldı. Daha öncesinde 36 ay ile sınırlı olan ihtiyaç kredisi vadesi, BDDK’nın  (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) 2016 yılının sonunda yapmış olduğu bu düzenleme ile 48 ay vadeye uzatılmış oldu.

Yüksek miktarlarda kredi kullanmak isteyenler için büyük bir ödeme avantajı sağlanmasının yanı sıra faiz oranlarında da değişiklik olacağının bilgisini unutmamak gerekir. Bazı bankaların daha uzun vadelerde ihtiyaç kredisi kampanyaları bulunmaktadır. Bu krediler için bazı özel şartlar ile birlikte daha uzun vadelerde ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz.

Vade Artarsa Faiz Artar

Kullanacağınız ihtiyaç kredisini daha uzun vadelerde geri ödemek isterseniz daha yüksek faiz oranına katlanmanız gerekecektir. Ödeme kolaylığının yanı sıra faiz oranı yüksek olduğu için geri ödeyeceğiniz borç miktarı da artmış olacaktır.

Vade Artarsa Geri Ödeyeceğiniz Taksit Miktarı Azalır

İhtiyaç kredisi kullanıcıları için en büyük avantaj kolay ödeme planıdır. Bunun için mümkün oldukça uzun vadelerde geri ödeme planı oluşturulmak istenebilir. Daha düşük miktarlarda yapılacak olan ödemeler bütçenizi zorlamaz ve kolay bir şekilde borcunuzu ödemeyi sağlar.

Masraflar

Bankalardan kredi kullanmak istediğinizde, kredi faizine ek olarak bazı masraflar eklenmektedir. Bu masraflar, kullanılacak kredi türüne göre değişiklik göstermektedir. İhtiyaç kredisinde dosya masrafı haricinde ek istenen masraf çoğunlukla bulunmamaktadır. Eğer bankanız size farklı masraflar yansıtıyorsa başka bankalar ile görüşmenizde yarar var.

Bankalardaki Farklılık

En başında belirttiğimiz gibi ihtiyaç kredisinde vade 48 ay olarak sınırlandırılmıştır. Ancak bazen bankalar farklı kampanyalar veya düzenlemeler yapabilmektedir. İhtiyaç kredisi adı altında ipotekli ve daha uzun vadeli kredi kullanma imkânı sunabilmektedir. Bu gibi fırsat ve tekliflerden faydalanmak için çalıştığınız bankayla veya farklı fırsatları olan bankalarla görüşmekte yarar var. Bu tekliflerden yararlanmak için özel şartları sağlamanız durumunda daha uzun vadelerde ihtiyaç kredisi kullanılabilmektedir.

Aylık Ödeme Planınızı Oluşturun

Kullanacağınız kredi her ne olursa olsun aylık borç ödeme planınızı, size en uygun olacak şekilde oluşturmaya dikkat edin. Aylık ödeyebileceğiniz miktardan fazla bir plan oluşturursanız ödeme sıkıntısı yaşarsınız ve bu durum bankalarla ilişkinize ciddi zararlar verir. Size en uygun bankayla görüşerek faiz oranı ve vade miktarı konusunda eksiksiz bilgilerle ihtiyaç kredinizi kolayca kullanın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir