Memurlar Kredi Borcunu Ödemezse Ne Olur?

Kredi borcunu ödemeyen kişilerin birçok sorusu olduğu gibi memur olup kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin de “İşimden olur muyum?” sorusu akıllarını karıştırıyor. Bu yazımızda memurların kredi borçlarını ödeyemediklerinde nelerle karşılaşacaklarına değiniyoruz.

Yasal Süreç

İlk üç ay boyunca sürekli bankanızdan telefonlar aldınız ve borcunuz size hatırlatıldı. Hatta artık telefonlarınızı açmamaya başladınız. Fakat üçüncü aya girildiği zaman aramalar daha da çoğalacak ve 90 gün sonrasında artık telefonunuzdan sizi aramaları kesilecektir. 90 gün sonunda artık ikametgâh adresinize bankadan noter marifetiyle bir ihtarname gelecektir. Bu ihtarname ile size 7 gün süre verilecektir ve hala borcunuz ödenmezse artık dosyanız bir hukuk bürosuna ya da avukata teslim edilecektir.

Verilen süre içerisinde kredi borcunuzu ödeyemediniz ve artık dosyanız bankadan çıktı bir hukuk bürosuna teslim edildi. 1 hafta içinde hukuk bürosu sizinle iletişime geçecektir. Bazı hukuk büroları orta bir yol bulmaya çalışırken bazıları sert bir üslup ile sizinle iletişime geçebilir. Hapis cezası veya haciz işlemlerini başlatacağını dile getirirler.

Kredi Borcuna Hapis Cezası Var mı?

Normal şartlarda böyle bir ceza yok diyebiliriz. Fakat eğer hukuk bürosunun hazırladığı bir taahhütnameyi imzalarsanız ve bu taahhüt tarihinde borcunuzu ödemezseniz o zaman hapis cezası ile karşılaşma ihtimaliniz olabilecektir. Bu nedenle ödeme yapamayacağınız hiçbir tarih için taahhütname imzalamamanız gerekmektedir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyen Memurun Evine Haciz Gelir Mi?

Hukuk bürosu sizden borcu tahsil edemeyeceğini anladığında icra dairesine başvuracaktır. Bu süreçte sizin memur olduğunuzu ve bir sabit geliriniz olduğunu belirterek “maaş haczi” istenebilir. Bu noktadan sonra maaşınızın en fazla 1/4’ü haczedilebilir.

Bir diğer seçenek olarak eğer evden eşya kaldırılması gibi bir durum olacaksa bu süreçte aynı türde eşyadan sadece birden fazla varsa o alınabilir. Bu eşyalar buzdolabı, çamaşır makinesi gibi hayatınızı sürdürmeniz için gerekli olan eşyalardır.

Kredi Borcunu Ödeyemediği İçin İcralık Olan Memur Disiplin Cezası Alır Mı?

657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/B-k maddesi gereğince devlet memurlarının “Borçlarını kasten ödemeyerek hakkında yasal yollara başvurulmasına neden olmak” fiilinden kınama cezası ile karşılaşma ihtimali vardır. Bu nedenle çalıştığınız resmi kurumdaki üstünüz tarafından kınama cezası almanız mümkündür.

Ayrıca sadece genel müdür ve genel müdür yardımcılığı gibi üst düzey memuriyetler için geçerli olan “Kendilerine disiplin cezası olarak aylıktan kesme veya kademe ilerlemesini durdurma cezası verilenler, valilik, büyükelçilik, müsteşar, müsteşar yardımcılığı, genel müdürlük, genel müdür yardımcılığı ve daire başkanlığı görevlerine atanamazlar.” kararı memurlara verilecek bir başka ceza şeklidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir