Mil Puanlar Nerede Kullanılır?

Mil kartlar, kredi kartı ile aldığınız uçak biletleri üzerinden puan biriktiren ve bu puanlarla tekrar uçak bileti alabileceğiniz veya alışveriş yapabileceğiniz türden kartlardır. Puanlı diğer kredi kartlarına oranla mil kartlarında daha fazla puan biriktirebilirsiniz. Öncelikle hangi kartlar mil kartı olarak geçiyor kısaca bir göz atalım ve sonrasında mil puanlarınızı nasıl harcayabiliriz bunu öğrenelim.

Mil Puan Biriktirebilen Kartlar

Bankalar kullanılabilirliklerini arttırmak amacı ile çeşitli kampanyalar yapmakta. Mil puanlar da, bu kampanyalar arasında en sık kullanılanlardan birtanesi. Yukarıda da açıkladığımız gibi, nasıl kredi kartlarını kullandıkça puan biriktirebiliyorsanız, kredi kartınızla aldığınız uçak biletlerinden de mil puanlar biriktirebilir ve bu puanları sonrasında uçak bileti olarak kullanabilirsiniz. Her banka mil puan alanında farklı avantaj ve özelliklere sahip. Mil puan biriktirebilen kartları şu şekilde özetleyebiliriz:

Shop&Miles

Türk Hava Yolları ve Garanti Bankası ortaklığında oluşturulan bu kart ile yaptığınız harcamalar sonucunda biriktirdiğiniz mil puanları Miles&Smiles kartına aktarılır. Eğer Shop&Miles kartına sahipseniz otomatik olarak Miles&Smiles kartınız da çıkarılır. Kazanacağınız puanlar, seyahat edeceğiniz mesafe, biletin konumu (kapasiteli/garantili gidiş-dönüş) ve benzeri pek çok kategoriye bağlı olarak değişmektedir. Dikkat edilmesi gereken konu ise iki sene içinde kullanılmayan puanlar karttan silinebiliyor.

Miles&More

Lufthansa ve Deniz Bank’ın ortaklaşa çalışmalarının sonucu olan kredi kartıdır. Miles&More’da diğer kartlar gibi benzer özelliklere sahip bir kredi kartı fakat klasik kart yerine Platinium ve Gold seçenekleri ile sunuluyor. Miles&More kartları için ilk sene kart yıllık ücreti alınmazken ilk seneden sonra Gold için 60, Platinium içn 80 TL yıllık kart ücreti bulunmaktadır. Deniz Bank’a ait bir kredi kartınız varsa Miles&More Visa kartınıza kısa bir başvuru sürecinden sonra ulaşabilirsiniz. Başvurunuzu form doldurarak, telefon bankacılığı veya internet bankacılığı kullanarak yapabilirsiniz. Miles&More ile biriktirdiğiniz mil puanlarınızı sadece Miles&More üye hava yolu şirketlerinde kullanabileceğinizi ve üye hava yolu şirketlerinin yurtiçi uçuşu olmadığını unutmayın. Biriken bonuslarınızı mil puana ya da biriken mil puanlarınızı bonusa çeviremezsiniz.Bu iki alan Deniz Bank tarfından farklı değerlendirildiği için, puanların değişimi mümkün olmuyor fakat anlık olarak Miles&More mil puanlarınızı internet bankacılığı sayesinde öğrenme şansına sahipsiniz. Bunun yanında Miles&More internet sitesi veya Miles&More Lufthansa müşteri hizmetlerinden uçak bileti rezervasyonunuzu yapabilirsiniz.

Pegasus Kart

ING Bank ve Pegasus Hava Yollarının işbirliği ile oluşan kredi kartıdır. Yaptığınız harcamalardan %0,5, Pegasus plus kapsamında yapacağınız harcamalardan %2 uçuş puan kazanabilirsiniz. Pegasus kartınızda yıllık kart ücreti alınmamakla birlikte 1 uçuş puanı 1 TL değerindedir. 5 uçuş puanı ve üzeri puanlarınızı, biletlerinizde indirim olarak kullanabilirsiniz. ING Pegasu Plas kart ile anlaşmalı iş yerlerinde taksit ve bonus imkanına sahip olursunuz. Biriktirdiğiniz puanlar Pegasus’un tüm ürün ve hizmetleri için kullanılabilir. Fatura, vergi, trafik cezası, köprü-otoyol ücretşeri, sigorta işlemleri ve kamusal işlemler gibi harcamalarda uçuş puan kazanımına kapalıdır. ING Pegasus Plus karta başvuru SMS, internet, telefon bankacılığı gibi kolay yollarla yapılabilmektedir.

Wings

Akbank ortaklığındaki kredi kartıdır. Üye iş yerlerinde yapılan alışverişlerde ekstra mil puanı kazandırma avantajı vardır. Wings mil puanlarınızla tüm havayolu şirketlerinden bilet alabilirsiniz. Bunun yanında mil puanlarınızı kullanırken herhangi bir kontenjan sıkıntısı da yoktur. İstediğiniz uçuşta yer olması, biletinizi almanız için yeterli olur. Mil puanla aldığınız uçak bileti yurtiçi ise herhangi bir vergi ödemezken yurtdışı uçak biletleri için vergiyi ödemeniz gerekmektedir. Aldığınız uçak biletinde kazanacağınız mil puanını hesaplamak için bilet sınıfı, uçuş bölgesi gibi farklı etmenleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Wings kartınız ile Axes üye işyerlerinden yapacağınız alışverişlerde chip-para kazanabileceğinizi ve bu chip-paraları kullanabileceğinizi de unutmayın. Bunun yanında isterseniz chip-paralarınızı mil puana dönüştürerek, bedava uçak bileti sahibi de olabilirsiniz. Mil puanlarınızı uçak bileti için kullanabildiğiniz gibi üye iş yerlerinden gemi, otel konaklaması gibi farklı alanlarda da kullanabilirsiniz. Wings kartınız ile yapacağınız 1,5 TL’lik alışverişten 1 TL mil puan kazanırsınız. Uçak biletinizi Akbank telefon şubesi aracılığı ile alabileceğiniz gibi mil puanınız yetmediği taktirde Avans Mil kullanabilirsiniz. Avans mil puanınız, kart limitinizn 7 katından daha fazla olmamaktadır. Akbank telefon bankacılığı veya bireysel internet şubesi ile Wing kartınızla ilgili bütün işlemleri kolayca yapabilir, kartınız yoksa aynı kanalları kullanarak başvurda bulunabilirsiniz.

Cardfinans

Finansbank’ın kredi kartı olan Cardfinans ile aldığınız uçak biletlerinizden Para Puan kazanabilirsiniz. Kazandığınız Para Puanlar ile tüm havayolu şirketlerinden yurt içi veya yurt dışı uçak bileti alabilirsiniz. Cardfinans çağrı merkezini arayarak uçak biletinizi anınında alabileceğiniz gibi, Para Puanınızın yetmediği durumlarda ödemenizi Cardfinans’ınız ile tamamlayabilirsiniz. Eğer Cardfinans Bussiness sahibiyseniz Para Puanlarınız ile uçak bileti alamazsınız. Satın aldığınız yurt içi bileti için 15 TL, yurt dışı bileti için ise 25 Euro hizmet bedeli alınmaktadır.

Maximiles

İş Bankası’nın, kredi kartı puanları ile uçak bileti alınmasında kullanabilen avantajlı kredi kartıdır. Bu karta sahipseniz yapacağınız 200 TL tutarındaki alışverişlerde 1 Makximil puan biriktirebilirsiniz. Ayrıca kartınızda var olan Maxipuanlarınızı doğrudan Maximile çevirerek de uçak bileti alma şansına sahipsiniz. Bu durumda 1 Maxipuan 1 Maximile eş değer olmaktadır. Vergi, telekominikasyon, toptan sektörlerinden Maximiles ile yapacağınız alışverişlerinizde %0,5 oranında Maximil kazanamakla birlikte tek seferde yapacağınız alışverişlerinizde azami 30 Maximil kazanabilirsiniz. Maximil puanınız ile herhangi bir; bölge, sayı kotası olmadan, dilediğiniz yurt içi uçak biletini de alabilirsiniz. Alacağınız uçakbiletlerinde 1 Maximil puanı 1 TL ile oranlandığı için bilet tutarınız kadar Maximil harcarsınız. Yurt dışı uçak biletlerinde ise Maximil puanınız şehre göre 1,5 kat veya 2 kat daha değerlidir. Yani 400 TL olan Avrupa uçuşunuz için 200 Maximil kullanmanız yeterli olacaktır. Maximil puanlarınızı kazandığınız günden itibaren 2 yıl içerisinde kullanabilirsiniz. Maximilinizin yeterli olmadığı durumlarda Avans Maximil avantajından da yararlanabilirsiniz. Avans Maximilde de puanlama, yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda, normal kullanım puanlaması gibidir. Kart limitinizin en fazla 12 katı değerinde Avans Maximil kullanabilirken 1 yılda en fazla 4,000 Maximil kullanılabilir. Kullanılan Avans Maximiller 1 yıl içerisinde Maximil puanı ile kapatılmalıdır. Uçak biletinizi Maximil internet sitesinden veya çağrı merkezinden, kart numarası ve TC kimlik numarası ile kolayca alabilirsiniz.

Parafly

Halk Bankasının sık seyahat edenler için kullanıma sunduğu bir kredi kartıdır. Parafly ile alınan uçak biletlerinde uçak bileti fiyatının küsuratı silinerek, farklı bir avantaj sağlıyor. Paraf üyesi iş yerlerinden yapacağınız alışverişler ile Paraf Para kazanabilir bu puanlarla yine Paraf üye işyerlerinde alışveriş yapabilir veya ücretsiz uçak bileti alabilirsiniz. 1 Paraf Paranın 1 TL değerinde olduğu Paraf Paralarınızı internet bankacılığından, çağrı merkezinden veya Halk Bankası’ndan takip edebilirsiniz. Paraf üyesi marketlerde ParafPost ile tek seferde yapacağınız 100 TL ve üstü alışverişinize 9,99 TL indirim kazanabileceğiniz gibi Parafly, Sabiha Gökçen havalimanında %50 vale indirimi, Ankara Esenboğa havalimanında %50 otopark indirimi gibi avantajlar da sağlamaktadır. Bunun yanında Parfly ile çeşitli havayolu firmalarından yapacağınız uçak bileti alışverişilerinizde 2’den 9 taksite kadar ek taksit fırsatı da sunmaktadır.

Adios

Yapı Kredi Bankası’nın seyahat için avantajlı olarak sunduğu kredi kartıdır. Adios kart da diğer kartlar gibi uçak bilet alışlarında avantajlı puan birikimine yol açarken sadece sizi değil yakınlarınızı da düşünür. Uçuşunuzda size eşlik eden kişi için %25 indirim, bebeğiniz için 100 TL’ye kadar ücretsiz bilet hatta 1. derece yakın akrabalarınız ile pualarınızı birleştirerek uçak bileti alma fırsatı gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Adios puanlarınız ile alacağınız uçak biletlerinde alan vergisi ödemenize de gerek yok. Yapı Kredi Seyahat Hattı aracılığı ile aldığınız tüm uçak biletlerinde 9 aya varan taksit seçeneği de mevcut. Tüm bunların yanında Sabiha Gökçen havalimanındaki Duty Free mağazalarında Adios kart ile %5 indirimli alışveriş yapabilirsiniz.

Sonuç olarak yukarıda detaylı anlattığımız mil kartlar ile biriktirdiğiniz puanları, uçak bileti alımında ve anlaşmalı iş yerlerinde alışveriş yaparak kullanabilirsiniz. Eğer sık seyehat ediyorsanız mil kredi kartları oldukça avantajlı kartlardır.

Ek Kartların Mil Puanları

Mil puanlara dair merak edilen diğer bir konu ise kredi kartların ek kartlarına ait harcamaların mil puan kazandırıp kazandıramayacağı konusudur. Ek kart, kullandığınız asıl kredi kartına bağlı olduğu için, kredi kartınızın sahip olduğu pek çok özellik ek kartınız için de geçerlidir. Dolayısıyla asıl kartınızın sunduğu tüm fırsat ve kampanyalardan yararlanabilirsiniz. Ek kartınızla yaptığınız alışverişlerde mil puan kazanabilir ve bu puanları kullanabilirsiniz.

Kartın Çalınması / Kaybolması Durumu

Sahip olduğunuz kartınızı kaybetmeniz veya çaldırmanız durumunda öncelikle kartınızı bloke etmeniz gerekmektedir. Kartınızı bloke ettikten sonra kartınızda var olan para, borç, puan ve benzeri her durum aynen devam etmektedir. Dolayısıla, kartınızı kaybetmeniz veya çaldırmanız, kartınızın içeri hakkında bir değişime neden olmayacaktır. Yeni bir kart çıkartarak, puanlarınızı kullanmanız mümkündür.

Avans Mil Veren Bankalar

Yukarıda da anlattığımız gibi her bankanın sunmuş olduğu mil puanı sistemi birbirinden farklı. Bundan dolayı  avans mil puanı da aynı şekilde farklılık göstermekle birlikte her banka için geçerli değildir. Avans mil kart limitine orantılı olarak verilmektedir. Kullandığınız kartın limitinin 10 katına kadar avans mil verilmekle beraber bu oran bankadan bankaya değişebilmektedir. Avans mil borcunuzu alışveriş millerinizle kapatmanız gerekmektedir. 3 defa alışveriş millerinizle kapatamazsanız, avans mile başvuru şansınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Son olarak, ticari kart sahipleri avans mile başvuramamaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir