Motosiklet Kredisi

Bankaların müşterilerine sunduğu krediler arasında bulunan “taşıt kredisi” gibi bir kredi daha bulunmaktadır. Eğer insanlar araba yerine motosiklet almayı tercih ederlerse, bankalar tarafından müşterilere sunulmuş motosiklet kredisini uygun şartlarla belirlenmiş krediyi tercih edebilir. Hemen hemen her bankanın motosiklet kredisi bulunmaktadır. Bu kredi farklı şekillerde müşterilere sunulmaktadır. Örneğin, bazı bankalar motosiklet ücretinin %50’si kadar kredi miktarı belirlerken, bazı bankalar motosiklet ücretinin %70’ine kadar kredi verebilmektedir. Ayrıca;

  • Tüm bankalarda ortak olan tek madde motosiklet kredilerinin en uzun vade sayısının 48 ay olduğudur.
  • Her banka da alınacak motosikletin “0” ya da “ikinci el” durumu kredi hesaplanırken değerlendirmeye katılır.
  • Motosiklet kredisi, sadece bankalardan değil; firmaların anlaşmaları bulunduğu finansal kuruluşlar tarafından da alınabilir.

Motosiklet Kredisi Almanın Zorlukları Nelerdir?

  • Pek çok banka gelirini belgeleyebilen müşterilere kredi vermektedir.
  • Faiz oranları neredeyse her banka için değişmektedir.
  • Alınacak olan aracın değeri, kredi başvurusunda sorun çıkartabilmektedir. Örneğin; 50 bin TL’lik bir araç için bankalar rakamın %70’ini kredi olarak verirken, 50 bin TL’den yüksek değere sahip araçlar için bankalar rakamın %50’si kadarını ödemektedir.
  • Her bankanın motosiklet kredisi başvurularında talep ettiği belgeler farklılık göstermekle birlikte, bazı bankalarda gerçek ve tüzel kişilik ayrımları da yapılmaktadır.

Ülkemizde Motosiklet Kredisi Veren Bankalar

Finansbank

Öncelikle Finansbank, belli markalar için müşterilerine motosiklet kredisi vermektedir. Bu markalar; Suzuki, BMW, Honda, Harley Davidson, Ducati, KTM, Kawasaki, Yamaha, Polaris, Vespa ve Bombardier şeklindedir. Finansbank’ın kredi vermek için belirlediği bir diğer kriter de alınacak motosikletin rakam aralığıdır. Eğer 50 bin TL’ye kadar bir kredi çekme talebinde bulunulursa rakamın %70’i, rakam 50 bin TL’nin altında ise de rakamın %50’si şeklinde krediler verilmektedir.

Finansbank’ın motosiklet kredisi için başvuru yapacak olan müşterilerinden istediği birkaç belge bulunmaktadır. Bu belgeler ile başvuru yapmak, müşterinin işlem zamanını hızlandıracaktır. Başvurudan önce muhakkak belgelerin toparlanması önemlidir.

Yapı Kredi

Diğer bankalardan farklı olarak Yapı Kredi’de vade seçeneği 36 aya kadardır. Ayrıca bu bankada alınacak olan motosikletin sıfır mı ikinci el mi olduğu da oldukça önemlidir. Çünkü kredi miktarı belirlenirken motosikletin sıfır ise faturası, ikinci el ise ruhsatı istenmektedir. İkinci el motosikletlerde aracın 1 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir.

Yapı Kredi’de Finansbank gibi belli başlı belgeleri başvuru esnasında hazır şekilde istemektedir. Bu belgelerin hazırlanması ve hazırlandıktan sonra başvurunun yapılması zaman tasarrufu açısından önemli olacaktır.

Türkiye Finans Katılım Bankası

Bankalar arası en yüksek vadeye sahip kurumlardan biri olan Türkiye Finans Katılım Bankası, 48 aya kadar ödeme planı çıkarabilmektedir. Yine motosikletin sıfır kilometre ya da ikinci el olması bankanın kredi vermesi aşamasında önemlidir.

Türkiye Finans Katılım Bankası’nın başvuru esnasında talep ettiği belge ve bilgiler, diğer bankalara göre daha az ve daha hızlı elde edilebilecek belgelerdir.

Koçfinans

Diğer bankalara göre daha net koşulları olan Koçfinans sadece Yamaha, Suzuki ve Honda marka motosikletlere kredi vermektedir. Ayrıca kredi başvurusunu da müşterilerin bayiler aracılığı ile yapmaları gerekmektedir. Koçfinans’ın verdiği kredi alt limiti 2 bin TL iken, tanıdığı en yüksek vade 36 ay şeklindedir. Kredi başvurusunda müşteriler, taksit ertelemeli ödeme seçeneğinden faydalanabilir. Bunun yanında Koçfinans’ın kredi başvurusunu “gerçek” ve “tüzel” kişilikler olarak ayırdığını ve kişilere göre farklı belgeler talep ettiğini belirtmek gerekir.

Teb Cetelem

Bankalar arasında en uygun ve en kullanışlı kredileri sunan Teb Cetelem, motosiklet kredisinde sıfır ve ikinci el motosiklet olarak farklı ödeme planları oluşturmaktadır. Aynı Koçfinans gibi Teb Cetelem için de “gerçek” ve “tüzel” kişilikler önem taşımaktadır. Bunun yanında yabancı uyruklu müşterilerin bulunması durumunda da farklı belgeler istenebilmektedir.

Odeabank

Müşterilerine özel olarak “motosiklet kredisi” adı altında bir kredi sunmayan Odeabank, “taşıt kredisi” şeklinde bir ürün sunmaktadır. Bu kredi de 48 aya kadar vade hizmeti de bulunmaktadır. Ayrıca taşıt kredisi alacak olan müşteriler ilk ödeme yılı içerisinde sadece faiz ödemeli olarak kredisini kullanabilmektedir. Bu sayede de alınacak aracın nakit para akışı da kolaylaşacaktır. Faiz ödemeli kredilerde, ilk yıl yalnızca faizlerin ödendiği bir ödeme planı oluşturulur. Bu sayede ödeme planları diğer bankaların ödeme planlarına göre daha uygun ve daha düşük rakamlarla belirlenmiş olur. Ödeme planlarının müşteriler arasında farklılık gösterdiği ve faiz ödemeli kredilerin yalnızca 12 ay devam ettiği de unutulmamalıdır.

Bu bilgilerin dışında verilecek taşıt kredisi için değeri 50 bine kadar olan araçlarda %70’inden fazla bir rakam talep edilemez. 50 binin üzerindeki araçlar içinse kredi rakamın %50’si şeklinde belirlenir. Kredi yalnızca 18 yaşından büyük ve gelirini belge ile gösterebilen müşteriler dahilinde kullanılabilir. Aynı zamanda banka tarafından araç rehin alınmaktadır. Bunun içinde müşterilerin araca kasko sigortası yaptırması mecburidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir