Öğrenci Kredi Kartı İçin Aile Onayı Gerekli Mi?

Nakit akışını planlayamayan öğrencilerin en büyük sıkıntılarından birisi para sıkıntısıdır. Çoğunlukla aileden uzak bir şehirde yaşamaya başlamak, kitap-fotokopi masrafları, bir yandan gençliğin getirdiği gezip sosyalleşme isteği zamanla öğle yemeklerini okul yemekhanesinde yemeye bırakıyor.

Öğrenciler İçin Kredi Kartı Avantajları

Nakit sıkıntısı yaşayan gençler için kredi kartları büyük kolaylık sağlamaktadır. Hemen hemen tüm bankalar, artık üniversite öğrencilerine özel kredi kartı hizmeti veriyor. Genellikle düşük limitli olan öğrenci kredi kartları gençlerin ihtiyaçlarına yönelik pek çok kampanyayı da beraberinde getiriyor.

  • Kartların sağladığı kampanyalar, (Gençlik festivalleri, indirimli kitap, sinema, eğlence hizmetleri, düşük faiz oranları, yıllık ücret alınmaması, ‘1 alana 1 bedava, %50 indirim’ )
  • Sürekli nakit taşıma zorunluluğu olmaması,
  • Taksitli alışveriş ile o ay daha az nakit harcamak,
  • Nakit sıkıntısı çekilen zamanlarda acil ihtiyaçları karşılayabilmek,
  • Kredi kartlarında yapılan alışverişe istinaden biriken puanları harcayabilmek,
  • Borçlarını ödemek zorunda olmasıyla sorumluluk sahibi olmak,
  • Kendi bütçesini yönetebilme,

Öğrenciler Kredi Kartı Sahibi Olması İçin Ne Yapmalı?

Genellikle 18 yaşını doldurmuş olan üniversite öğrencileri, ailelerinin onayına ihtiyaç olmadan seçtikleri bir bankaya başvuru formu iletip, kısa süre içinde kredi kartı sahibi olabilir. Şayet öğrenci 18 yaşının altında ise ve ilgili banka ile üniversite arasında bir anlaşma yoksa banka öğrenciden kefil talep edebiliyor, bu durumda ailesinin onayı gerekebiliyor. Fakat her koşulda öğrencinin seçtiği bankaya bulunduğu başvuru BDDK onayına gidiyor, onay çıkarsa kredi kartı oluşturuluyor. Bunların dışında KYK tarafından öğrenciye burs veya kredi veriliyorsa, Ziraat Bankası tarafından burs hesabına bağlı bir kredi kartı öğrenci adına çıkartılıyor.

Ortalama 300 TL civarı limitli oluşturulan kredi kartları, zaman içersinde tüketici talebi doğrultusunda limit artışına gidiliyor. Ancak son yıllarda artan öğrenci kartları alacaklı davaları neticesinde, gelirinden yani ödeyebileceği miktardan fazla limite sahip kredi kartı çıkartılmaması, hayatı kolaylaştırayım derken öğrencilikte büyük maddi zorluklarla uğraşmak zorunda kalınmaması öneriliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir