Vergi Borcu Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

Her bireyin, vatandaş olarak topluma ve devlete karşı belirli yükümlülükleri vardır. Bu görevlerin en önemlilerinden biri de vergi ödemeleridir. Vergi, vatandaşların görmüş oldukları hizmet karşılığında, devlete yıllık olarak ödemek durumunda oldukları aidatlar olarak açıklanabilir. Her vatandaş bu vergi ödemelerini zamanında ve eksiksiz ödemek zorundadır. Ancak günümüzde maddi sıkıntılardan dolayı birçok bireyin ödenmemiş ya da eksik ödenmiş olan vergi borçları bulunmaktadır. Vergi borçları, borcu olan kişilere bazı durumlarda sorun teşkil etmektedir. Bu sorunlar genellikle kredi başvuruları sırasında meydana gelmektedir. Çoğu banka vergi borcu olan bireylere, kredi alımı sırasında sorun yaratmaktadır. Vergi borcu olanların, en çok sorduğu soruların başında “Vergi borcum var, kredi çekebilir miyim?” sorusu geliyor. Gelin bu soruya beraber yanıt arayalım.

Eğer, vergi borcunuz varsa ve bankaların size kredi verip vermeyeceğini merak ediyorsanız, gereken ilk şey, borcunuzun miktarı ve ne kadar süredir ödeme yapmadığınızdır. Vergi dairesine olan borcunuz için eğer uzun süre ödeme yapmadıysanız, borcunuz olduğu kurum bağlı olduğunuz vergi dairesine yazı yazar. Bu yazıdan sonra, vergi dairesinin başlatacağı yasal süreç “takip süreci”dir. Takip sürecinde olan borçlarınız için bankalar kredi alımı sırasında sorun yaratmayabilir. Çünkü bankalar sistemden borcunuzun takipte olduğunu göremez. Ancak borcunuz takip aşamasından çıkıp, icra aşamasına geldiyse bu noktada bankalar kredi verme noktasında size sorun yaratabilirler. Bankalar, kredi ödeme noktasında sorun yaşanacağını düşündükleri için icralık borcu olanlara kredi vermek istemeyebiliyor. Eğer böyle bir durumdaysanız, kredi alabilmek için ilk önce vergi borcunuzu kapatmalı ondan sonra tekrar kredi başvurusunda bulunmanız gerekir.

Esnafın İcralık Kredi Borcu, Kredi Alımına Engel Mi?

Günümüzde en çok vergi borcu bulunanların başında esnaflar gelmektedir. Esnafların normal bireylere karşın değişik vergi ödeme kalemleri bulunmaktadır. Sabit vergilerinin yanında ayrıca trafik cezaları, ikametgah cezaları ve diğer cezalarda vergi borcundan sayılmaktadır. Bu noktada, ne çeşit borcunuzun olduğunun bir önemi yoktur. Eğer, esnaf iseniz ve vergi borcunuzdan dolayı icralık olduysanız bu durum kredi alımında size sorun yaratabilir. Bankalar icralık borcunuzdan dolayı size kredi vermek istemiyorsa, yapmanız gereken borcunuzu kapatmaktır.

İcralık Borcu Olan Esnaf, KOSGEB Kredisi Alabilir Mi?

Esnafların icralık borçlarından dolayı çekmekte sorun yaşadıkları kredilerden birisi de KOSGEB kredisidir. Bankalar, icralık olan vergi borcundan dolayı KOSGEB kredisi almak isteyen esnafa genellikle olumsuz yanıt vermektedir. KOSGEB kredisi almak isteyen esnafın, vergi dairesine olan borçlarını ödedikten sonra, vergi dairesinden “vergi borcu yoktur.” açıklaması bulunan yazı almaları gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir