Yanlış Hesaba Para Transferi Yaparsam Ne Yapmalıyım?

Gelişen teknoloji ve tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte artık elden ödeme dönemi geri kaldı. Neredeyse herkes tüm para aktarma işlemlerini bankamatik veya mobil bankacılık aracılığıyla gerçekleştiriyor. Peki, ya yanlış hesaba para gönderirsek ne yapacağız, paramız boşa mı gidecek?

Para Transferi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dikkat edilmesi gereken ilk nokta, yanlış hesaba gönderdiğiniz paranın miktarıdır. Eğer yüklü miktarda gerçekleştireceğiniz transfer işleminde yanlışlık yaptıysanız, işlemin gerçekleştiği bankanın çağrı merkezi ile iletişime geçerek, transfer yaptığınız hesaba bloke konmasını talep etmelisiniz.

Sonrasında hesabınızın bulunduğu bankanın şubesiyle iletişime geçerek, yetkililerden paranızın iadesi konusunda yardım talep etmelisiniz. Yanlış gönderdiğiniz hesabın sahibi başvurduğunuz şubenin müşterisiyse, (yani EFT işlemi yaptıysanız) şubeniz yanlış hesabın sahibi ile direk olarak telefon yoluyla iletişime geçip paranın iadesini talep edebilir. Fakat eğer yanlış transfer yapılan müşteri başka bir şubenin müşterisiyle, (yani havale işlemi yaptıysanız) ilgili şubeniz, başka bankaya ait diğer şubeyle iletişime geçer ve iade konusunda yardım talep eder. Kısaca, yanlışlıkla da olsa karşı tarafın hesabına geçen paranın iadesi için parayı yolladığınız kişinin kendi rızasıyla tarafınıza transfer işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Yanlış Transfer Yapılan Kişi Parayı İade Etmezse Ne Yapmalıyım?

Karşı tarafın para iadesini gerçekleştirmek istememesi durumunda, maalesef mahkemeye başvurmaktan başka seçeneğiniz kalmıyor. Sebepsiz zenginleşme adıyla açılmalıdır. Fakat davanın uğraştırıcı olduğunu belirtmek isteriz. Bu nedenle davayı açıp açmamaya yanlış transferi gerçekleşen paranın tutarına göre de karar verebilirsiniz. Dava sonucunda sizin haklı olduğunuza karar verilirse, dava için açılan dosya masraflarını karşı taraf ödeyecektir. Eğer yanlışlık bankadan kaynaklıysa, davanın takip süreci ve masraflarını tamamen bankanın üstlenecek olması da yüksek ihtimaldir.

Yanlış hesaba para yatırma işlemlerinde hangi evraklar gereklidir?

Transfer işleminde dekont aldıysanız, elinizde yanlış yatırdığınız hesap numarası ve yatırmak istediğiniz hesap numarasını karşılaştıracak bir belge olduğundan anında şubeye başvurarak süreci kolaylaştırabilirsiniz. Fakat işlemdeki yanlışlığı fark etmeniz zaman aldıysa ve elinizde dekont yoksa yanlış yatırılan hesaba ulaşmanız için ATM fişleri kontrolden geçirilerek yanlış işlem yaptığınız hesap bulunabilir. Fakat bu işlem zaman alacak, meşakkatli bir süreçtir. Bu durumda Genel Müdürlük ATM Operasyon ekipleri ile iletişime geçerek T.C. Kimlik numaranız ile yapılan işlemlerin detayı talep edilmesi gerekebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir